Od dnia 22.10.2020 r. do odwołania biuro Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie pracuje w trybie wewnętrznym. Petenci przyjmowani będą w sprawach pilnych po uprzednim, telefonicznym umówieniu wizyty z pracownikiem. Wszelkie sprawy można załatwić za pośrednictwem poczty e-mail:  lub pod numerem telefonu 75-732-14-77

Historyczny durszlak (2) - Bożejowice

Dawno, dawno temu, a może całkiem nie dawno (XIX wiek) na krańcach tej wioski wydobywano złoto. Dziś po złotonośnym zagłębiu (nazywanym przez Niemców Zeche) nie pozostało nic, co mogło być kojarzone ze złotem.
    Bożejowice swoją dzisiejszą nazwę otrzymały dopiero w 1945 roku. Wcześniej wioska nazywała się Eckersdorf.
Nazwa miejscowości pochodzi najprawdopodobniej od właściciela wioski nazywającego się Eckerhard. Było to popularne w średniowieczu imię rycerskie oznaczające dobrego wojownika. Możliwe jest jednak pochodzenie nazwy od słowa ,,Eckern" oznaczającego żołądź (prawdopodobnie inspiracją były rosnące w okolicy dęby).
   Niedaleko wioski znajdowała się kolonia nazywana Neu Breslau (Nowy Wrocław). Po wojnie nadano nazwę Lelów. Znajdowała się tam gospoda (Nowy Wrocław), na miejscu której aktualnie stoi osiedle domków jednorodzinnych.

 

Tych kilka ciekawostek pochodzi z książki Joanny Sawickiej i Zdzisława Abramowicza „Dzieje Nadbobrzańskiej Gminy Bolesławiec” .

Bożejowice.jpeg

 

Prev