Historyczny durszklak (3) - Brzeźnik
„…Droga przez brzeźnicki las, sanie zaprzężone w konia i pośpiech…To zdenerwowany ojciec i chore dziecko jadą do lekarza w Bolesławcu. Droga nierówna, pojazd się kołysze na boki, dlatego nagle z sań dziecko spada. Nieświadomy niczego ojciec jedzie dalej, po długim czasie ogląda się do tyłu i widzi, że na saniach dziecka nie ma. Jest bardzo mroźnie, zima tego roku wszystkim daje się we znaki. Ojciec obawia się, że maleństwo może zamarznąć. Zawraca i dojechawszy do miejsca upadku widzi niecodzienny obrazek. Dziecko ogrzewa kilka dzikich psów, a może to są wilki, które na widok wozu rozpierzchły się na boki…” tak z grubsza mogła wyglądać historia przekazywana przez starych mieszkańców Brzeźnika, a może to legenda ? Nie ma już dziś kogo o to zapytać.
W miejscu, którym odnaleziono dziecko postawiono dziękczynną kapliczkę z wysokim krzyżem. Brzeźnik to jedna z nie wielu miejscowości w Polsce, która odróżnia się od innych przede wszystkim tym, że jest tutaj kilkadziesiąt kapliczek, które są ustawione nie tylko przy domostwach, ale także wzdłuż polnych dróg oraz w lesie. Najstarsza z nich pochodzi ze średniowiecza. To prawdopodobnie wpływ Sióstr Magdalenek z klasztoru w Nowogrodźcu, bo to właśnie do nich należał Brzeźnik.
Wieś przed II wojną światową nazywała się Birkenbrück, co w tłumaczeniu oznaczało „brzozowy most”. Już poza domami dzisiejszego Brzeźnika biegnie Gajowe Wzgórze.
Legenda zaczerpnięta z materiału filmowego Telewizji Bolesławiec i wzbogacona wyobraźnią autorki.
Dane historyczne pochodzą z książki Joanny Sawickiej i Zdzisława Abramowicza
„Dzieje Nadbobrzańskiej Gminy Bolesławiec”.
Historyczny durszlak to krótkie wzmianki o miejscowościach Gminy Bolesławiec, mające na celu zachęcenie czytelnika do głębszego poznania historii Gminy.
B.W.