Za nami spacer "Dookoła Skałek"

     W sobotę, 27 lutego odbył się spacer „Dookoła Skałek”. Słowo dookoła w przypadku tego właśnie spaceru oznaczało odległość około 9 kilometrów. Jednak dla grupy blisko 30 osób nie stanowiło to żadnej przeszkody. Równo w południe pierwsza grupa spacerowiczów wyruszyła spod budynku Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kruszynie. Uśmiechnięci, z dużym zapasem energii i pozytywnym nastawieniem spacerowicze rozpoczęli wędrówkę w kierunku Łazisk – dokładniej na parking przy boisku trawiastym. Tam właśnie spotkali się z drugą grupą spacerowiczów, zdecydowanie mniej liczną, ale z tą samą pozytywną energią.

     Po krótkiej przerwie regeneracyjnej dla pierwszej grupy i rozgrzewającej dla grupy drugiej uczestnicy wyruszyli w kierunku Pokutujących Skałek. Dla większości uczestników zaskoczeniem była sama trasa spaceru – zastanawiali się jak z boiska dostać się na skałki. Nie chcąc trzymać za długo w niepewności miłośników pieszych wycieczek ruszyliśmy prawie tajnymi ścieżkami – by już po upływie 15 minut rozpocząć podziwianie pięknych, trochę niedocenianych skałek. Jest coś magicznego i tajemniczego w tych starych wyrobiskach kamieniołomu piaskowca. Owiane smutną legendą o tragicznej śmierci dzieci i zrozpaczonego ojca, porozrzucane po terenie lasu skarpy i urwiska imponująco prezentują się na obszarze długości 500 i szerokości 100 metrów. Uczestnicy spaceru z zaciekawieniem słuchali legendy o Pokutujących Skałkach, podziwiając jednocześnie formacje kamieniołomu: Grzyb, Sfinks, Stos, Wilczy Dół czy Pokutnik. Był czas na chwilę refleksji, pamiątkowe zdjęcia i zwykłe cieszenie oka walorami przyrody. W trakcie poznawania skałek prowadzące spacer zachęciły do udziału w konkursie na wymyślenie własnej legendy o Pokutujących Skałkach. Choć ciężko było oderwać spacerowiczów od podziwiania tworów natury to jednak wyruszyli w dalszą trasę, bo przecież jeszcze spory odcinek drogi został do przebycia.

     Po wyjściu ze skałek uczestnicy znów na chwilę oniemieli, bo ich oczom ukazała się piękna trasa przez las – tak zwana droga pożarowa. Po przebyciu tego odcinka zostało już tylko przejście na drogę rowerową. I tak obie grupy dotarły do Kruszyna na wysokości przecięcia ścieżki rowerowej z ulicą Kasztanową. Z tego miejsca grupa pierwsza z Kruszyna ruszyła w kierunku budynku GOKiS Kruszyn, grupa druga podążyła w kierunku Łazisk, na boisko trawiaste. W ten sposób oba zespoły pokonały taki sam odcinek drogi.

Organizatorem Spaceru Dookoła Skałek był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie

 

Prev