Ruiny renesansowego dworu w Kraszowicach

Każdy z nas zdaje sobie sprawę jak ważne jest pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego. W ruinach, zgliszczach i pozostałościach często skrywa się ogrom historii. 18 kwietnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków.

Jedną z takich pamiątek historii możemy spotkać w Kraszowicach. Niestety dla naszych oczu dostępne są już tylko ruiny renesansowego dworu. I choć same w sobie są imponujące należy przypuszczać, że dwór w latach swojej świetności był okazały. Pałac został wzniesiony w XVI wieku wraz z obiektami folwarcznymi. W 1550 roku właścicielem dworu stał się Władysław von Bibran. W roku 1818 przeszedł w posiadanie bolesławieckiego starosty powiatowego Ernesta Henryka von Kölichen i jego kolejnych członków rodziny. W roku 1945 pałac uległ częściowemu zniszczeniu i od tego czasu podlegał ciągłej destrukcji. Majestat pałacu stanowiła czteropiętrowa wieża oraz dwupiętrowa część mieszkalna. Do wnętrza pałacu prowadził renesansowy portal zdobiony płaskimi filarami i rozetami oraz figurkami aniołków. Nad nim górował trzyczęściowy gzyms z frezem, na którym wyryto niemiecki napis:

15 E BI 78

Du heilige Dreifaltigkeit,

sieh dieses Hause Eingang und Ausgang an,

mit den Augen deiner Barmherzigkeit”

 

O święta Trójco, spójrz na wejście i wyjście

Do tego domu z miłosierdziem Twoimi oczami

 

 

Książka „Dzieje Nadbobrzańskiej Gminy Bolesławiec” autorstwa Joanny Sawickiej i Zdzisława Abramowicza bogato opisuje walory zabytkowe naszej gminy. Pełny dostęp do wykazu zabytków, wraz z ich zdjęciami i krótkim opisem znajdziemy na stronie Łużyce Bory - http://luzycebory.pl/kategoria/5,zabytki.

 

Prev