Ruiny renesansowego dworu w Kraszowicach
Każdy z nas zdaje sobie sprawę jak ważne jest pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego. W ruinach, zgliszczach i pozostałościach często skrywa się ogrom historii. 18 kwietnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków.
Jedną z takich pamiątek historii możemy spotkać w Kraszowicach. Niestety dla naszych oczu dostępne są już tylko ruiny renesansowego dworu. I choć same w sobie są imponujące należy przypuszczać, że dwór w latach swojej świetności był okazały. Pałac został wzniesiony w XVI wieku wraz z obiektami folwarcznymi. W 1550 roku właścicielem dworu stał się Władysław von Bibran. W roku 1818 przeszedł w posiadanie bolesławieckiego starosty powiatowego Ernesta Henryka von Kölichen i jego kolejnych członków rodziny. W roku 1945 pałac uległ częściowemu zniszczeniu i od tego czasu podlegał ciągłej destrukcji. Majestat pałacu stanowiła czteropiętrowa wieża oraz dwupiętrowa część mieszkalna. Do wnętrza pałacu prowadził renesansowy portal zdobiony płaskimi filarami i rozetami oraz figurkami aniołków. Nad nim górował trzyczęściowy gzyms z frezem, na którym wyryto niemiecki napis:
„15 E BI 78
Du heilige Dreifaltigkeit,
sieh dieses Hause Eingang und Ausgang an,
mit den Augen deiner Barmherzigkeit”
O święta Trójco, spójrz na wejście i wyjście
Do tego domu z miłosierdziem Twoimi oczami
Książka „Dzieje Nadbobrzańskiej Gminy Bolesławiec” autorstwa Joanny Sawickiej i Zdzisława Abramowicza bogato opisuje walory zabytkowe naszej gminy. Pełny dostęp do wykazu zabytków, wraz z ich zdjęciami i krótkim opisem znajdziemy na stronie Łużyce Bory - http://luzycebory.pl/kategoria/5,zabytki.