Zabrzmiała muzyka w ocickim parku

     W sobotnie popołudnie 31 lipca w Ocicach miało miejsce niecodzienne wydarzenie kulturalne. W ciekawej scenerii - czyli zielonym, ocickim parku zabrzmiały ludowe piosenki. To właśnie tam odbył się koncert, który kończył kilkudniowe warsztaty muzyczne. Podczas tych spotkań Zespół Śpiewaczy z Ocic oraz członkowie Dolnośląskiej Szkoły Tradycji wspólnie śpiewali, grali, tańczyli i rozmawiali o historii. To wszystko odbyło się w ramach Akademii Kolberga, a projekt już od kilku lat prowadzi na Dolnym Śląsku Fundacja „Ważka” z Wrocławia.

     Po kilku dniach ćwiczeń na sali prób w Ocicach przyszedł czas na prezentacje na świeżym powietrzu. Rozpoczęli goście: Joanna Kasper, Anna Matusz, Zofia Zaborowska, Barbara Majnarić, Kacper Siejkowski, Marta Derejczyk oraz Gutek Zegier. W ich wykonaniu usłyszeliśmy pieśni, zaczerpnięte między innymi od reemigrantów z terenów byłej Jugosławii. Piękne głosy, ciekawe aranże wielogłosowe oraz zapał – to wszystko złożyło się na świetny występ, którego miło było wysłuchać.

    Drugą częścią programu był występ gospodarzy, czyli Zespołu Śpiewaczego z Ocic. Dla widzów zaprezentowali swoje sztandarowe piosenki – wesołe i skoczne. Występ zakończyło wspólne wykonanie piosenki. Nie zabrakło chorwackiego tańca „kolo”, do którego oprócz obu zespołów przyłączyli się widzowie.

    Pogoda i humory dopisały i nie trzeba nic więcej aby się dobrze bawić. My ze swojej strony (Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie) pragniemy gorąco podziękować adeptom Dolnośląskiej Szkoły Tradycji i Zespołowi Śpiewaczemu z Ocic za piękne występy. Dziękujemy także Pani Sołtys – Ewie Sondaj i KGW z Ocic za nieocenioną pomoc oraz Janowi Pirogowi, Markowi Sondajowi, Sewerynowi Bochni, Pawłowi Strusiowi i Zbigniewowi Gałce za przygotowanie parku do występów. Podziękowania należą się także OSP z Ocic za „pożyczenie” prądu do nagłośnienia koncertu.
B.W.

 

Prev