Niedzielne popołudnie pełne szachowych emocji

     10 października 2021 roku na boisku przy ulicy Bukowej w Kruszynie miał miejsce niecodzienny turniej w szachach plenerowych par. Niedzielne, leniwe popołudnie nabrało barw i wyrazistości dzięki strategii szachowej. Nad poprawnością zawodów, zgodną z przepisami kodeksu szachowego czuwał sędzia – Pan Jan Zatylny.

      Do rozgrywek zgłosiło się pięć dwuosobowych drużyn, które równo o godzinie 14:00 rozpoczęły strategiczne potyczki. Obie osoby w drużynie mogły decydować o ruchach na szachownicy, lecz tylko jedna z nich przemieszczała figury, druga osoba obsługiwała zegar. Tempo gry to 10 minut, które nieubłagalnie odmierzał zegar szachowy. I choć nie raz drużyny były pewne swojej wygranej, wnioskując po ustawieniu na szachownicy, to „wskazówka opadła” i w ten sposób przekreślała wygraną partię. Zawody zostały rozegrane w systemie „każdy z każdym”, co zaowocowało 10 emocjonującymi partiami szachowymi. Zmagania taktyczne i strategiczne zawodników trwały ponad trzy godziny.

      Ostatecznie zmagania turniejowe wyłoniły zwycięzców – klasyfikacja turniejowa wyglądała następująco:

I miejsce – Michał Łuczkowski i Sebastian Ratajczak: Para szachistów w czterech pojedynkach obrała zwycięską strategię nie przyjmując żadnej porażki,

II miejsce – Jarosław Buciak i Krzysztof Buciak: Para szachistów w czterech pojedynkach tylko raz uznała wyższość przeciwnika nad sobą,

III miejsce Ex aequo:

- Hubert Księżyk i Piotr Księżyk,

- Mateusz Rak i Przemysław Rak,

- Roman Jaworski i Rafał Janiec.

     Pary szachistów które zdobyły trzecie miejsce uzyskały taką samą liczbę punktów. Każda z tych par uznała wyższość drużyn z pierwszego i drugiego miejsca, jednak swoją grą i zaangażowaniem znacząco podniosły poziom zawodów.

    Uczestnicy turnieju dali popis swoich umiejętności strategicznych. Ich gra stworzyła pasjonujące szachowe widowisko, które z zapartym tchem można było oglądać. Wszystkim serdecznie gratulujemy pasji i odwagi.

     Organizatorem turnieju był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie.

 

Katarzyna Rzepka

 

 

Prev