Za nami koncert "Nasza Mała Ojczyzna".

 

…” Ziemio ojczysta, ziemio jasna,

Nie będę powalonym drzewem.

Codziennie mocniej w ciebie wrastam

Radością, smutkiem, dumą, gniewem.

Nie będę jak zerwana nić.

Odrzucam pusto brzmiące słowa.

Można nie kochać cię i żyć – ale nie można owocować.”

Wisława Szymborska – „Gawęda o miłości do ziemi ojczystej”.

Fragment wybrany.

 

          W sobotnie, jesienne popołudnie w Domu Ludowym w Bożejowicach odbył się koncert „Nasza Mała Ojczyzna”. Wydarzenie muzyczne dostarczyło szerokiemu gronu publiczności niemałych wzruszeń, ciesząc oczy, uszy a nawet duszę. Te niecodzienne widowisko muzyczno – taneczne stworzyły dwa zespoły: Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka” oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej.

          Jako pierwszy na scenie wystąpił zespół „Jutrzenka”. Z właściwym sobie polotem i wdziękiem zespół wykonał sześć pieśni i piosenek patriotycznych. Zgromadzona publika z ochotą podśpiewywała z zespołem takie piosenki, jak „Serce w plecaku”, „O mój rozmarynie” czy „Bywaj dziewcze zdrowe”. Brawurowe wykonanie utworu „I Brygada” dostarczyło publice silnych emocji, pojawiły się łzy wzruszenia i dało się zauważyć nostalgię na twarzach zgromadzonych. Zespół  Jutrzenka opuścił scenę ze śpiewem na ustach w akompaniamencie oklasków publiczności.

           Druga część koncertu to już występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej. W widowiskowy i barwny sposób grupa zaprezentowała dwa programy: „Spisz” i „Śląsk”. Nie zabrakło wokalnych występów solowych jak i tańców grupowych. „Glamo Kolo” – jeden z wielu efektownych tańców wykonanych przez zespół zebrał owacje ze strony publiczności. ZPiT ZB podczas prezentacji programu Śląsk wykonał jeszcze takie tańce, jak: „Szpulki”, „Na len” i „ Polka Gwiazda”. Zwieńczeniem występu był wspólny taniec z żywiołową publiką.

Organizatorem koncertu był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z s. w Kruszynie.

 

Prev