Zespół Śpiewaczy z Ocic na warsztatach wokalnych

 

Krótka relacja z wyjazdu do Wrocławia w dniu 24 listopada 2021 roku.

                        Z Ocic wyjechaliśmy o godzinie 8;00. Pierwszym punktem naszego programu było zwiedzanie Panoramy Racławickiej, która zrobiła na nas ogromne wrażenie. Panorama Racławicka została namalowana we Lwowie w setną rocznicę powstania Kościuszkowskiego przez Jana Stykę i Wojciecha Kossaka, Ludwika Bollera, Tadeusza Popiela, Zygmunta Rozwadowskiego i innych. Niestety to wielkie dzieło zostało uszkodzone w czasie działań wojennych w 1944 roku. Dwa lata później, w 1946 roku zawitała do Wrocławia i wspólnym wysiłkiem społecznym została odnowiona. Ostatecznie w roku 1985 Panorama Racławicka została przywrócona narodowi polskiemu.

                        Następnym punktem naszej wyprawy była wizyta w Muzeum Etnograficznym, po którym oprowadzała nas Pani Marta Derejczyk – owa Pani z niesamowitym zaangażowaniem opowiadała o eksponatach. Przygotowała również niespodziankę, a tą niespodzianką okazał się eksponat stroju Heroda, wykonanego przed laty przez członkinie zespołu z Ocic. Nie zabrakło dla nas słodkiego poczęstunku i pysznej kawki.

                        Po wizycie w muzeum pojechaliśmy do polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, a konkretnie do Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jana Czekanowskiego, gdzie przez kilka godzin uczestniczyliśmy w warsztatach. Nad naszą nauką czuwała Pani Etnolog Joanna Skowrońska, która to szlifowała nasze wokalne umiejętności. Było to bardzo owocne spotkanie.

                        W późnych godzinach wieczornych zawitaliśmy z powrotem do naszych Ocic. Nie ma co ukrywać, byliśmy bardzo zmęczeni, niemniej jednak zadowoleni.

 

Stanisława Potocka

 

Prev