Zapachniało wiosną w Ocicach

     Tegoroczny, mroźny marzec nie ma wielu oznak wiosny, mimo tego taki mały fragment nadchodzącej pory roku udało się zobaczyć w Ocicach. To właśnie tam w niedzielę 13 marca w Domu Ludowym odbyły się warsztaty „Las w słoiku”. Uczestnicy mieli zabrać ze sobą tylko słoik, a całe wypełnienie oraz prowadzenie warsztatów zapewniła Agata Samsonowicz – właścicielka kwiaciarni „Agrafka z kwiatkiem”. W przystępny sposób pokazała poszczególne etapy tworzenia takiej roślinności w szklanych naczyniach. Okazało się, że dbanie o „zielone cuda” nie jest łatwe i robi się to inaczej niż z kwiatami w doniczkach. Podczas warsztatów pojawiły się także nowe słowa takie jak „keramzyt”, który ma zastosowanie jako środek drenażowy do przygotowanej ziemi.

- Najlepszymi roślinami, które nadają się do zasadzenia w słoju są rośliny nie wymagające dużo wody. Idealne by były takie egzotyczne, które są kupowane do terrariów, ale niestety są ciężko dostępne. Ogólnie dobrze jest bazować na sukulentach, bluszczach,
a także paprociach. Można też dodać kwitnące kwiaty. Przywiozłam dziś także fitonie, które świetnie sprawdzają się w takich słojach, krasule, drzewka szczęścia i wiele innych – mówiła podczas warsztatów prowadząca Agata Samsonowicz.

Każdy z uczestników warsztatów miał okazję samemu spróbować stworzyć taką kompozycję. Podczas nauki i indywidualnego tworzenia prowadząca dwoiła się i troiła, aby każdemu pomóc, udzielić porad i zniwelować błędy. Zapachy roślin i ziemi większości kojarzyły się z wiosną i mamy nadzieję, że tę wiosnę szybko sprowadzą. Warsztaty były skierowane do mieszkańców Ocic, bez żadnych ograniczeń wiekowych. Organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z s. w Kruszynie oraz kwiaciarnia „Agrafka z Kwiatkiem”.

B.W.

 

Prev