Festyn Pierogowy w Dąbrowie Bolesławieckiej

     W ostatnią niedzielę maja na placu przed Domem Ludowym w Dąbrowie Bolesławieckiej odbył się Festyn Pierogowy. Przez obostrzenia związane z pandemią Covid-19 imprezy tej nie było przez dwa lata, dlatego też ludzie tłumnie przybyli na to kulinarne wydarzenie.

     Pierogi, bo to one były tego dnia najważniejsze miały prezentować 4 Koła Gospodyń Wiejskich i Firma „Domowe pierogi”. Niestety nie dojechały dwa z nich i przez to pierogów na imprezie było za mało. Wśród tych, które można było zjeść, dużym powodzeniem cieszyły się pierogi tradycyjne, himkali, pielmieni, z kapustą i grzybami, z mięsem oraz na słodko z truskawkami czy jagodami. Podczas degustacji można było podziwiać uczniów Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Bolesławieckiej, którzy zaprezentowali się wszystkimi oddziałami (od przedszkolaków do ósmoklasistów). Rodzice, jak rasowi paparazzi dwoili się i troili przed sceną aby nagrać swoje dzieci, które za piękne występy otrzymały gromkie brawa.  

   W międzyczasie, podczas artystycznych popisów odbył się konkurs na najsmaczniejsze pierogi tradycyjne. Swoimi kubkami smakowymi konkursowe wyroby oceniał Ryszard Miziniak, który postanowił najwięcej punktów przyznać pierogom wykonanym przez KGW Bolesławice oraz KGW Żeliszów. Drugie lokaty zajęły KGW z Dąbrowy Bolesławieckiej, KGW z Tomaszowa Bolesławieckiego oraz Firma Domowe Pierogi z Bolesławca. Nagrody zwycięzcom wręczył Wójt Gminy Bolesławiec Andrzej Dutkowski oraz Rozalia Gajewska – radna Rady Gminy Bolesławiec. Po gratulacjach przyszedł czas na następne występy i przez liczną publicznością zatańczyli i zaśpiewali członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej. Na scenie mogliśmy zobaczyć wszystkie grupy wiekowe, ćwiczące na co dzień w Domu Ludowym w Kruszynie. Wysoki poziom artystyczny i ciekawe stroje – to wszystko złożyło się na piękny występ zespołu. Na koniec artystycznych prezentacji wystąpił zespół „Flesz”, który zagrał muzykę łatwa i przyjemną. To przy ich występie na „parkiecie” pojawiły się pierwsze pary taneczne. Festyn Pierogowy zorganizowali: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z s. w Kruszynie oraz Komitet Organizacyjny wsi Dąbrowa Bolesławiecka.

B.W.

 

Prev