Mistrzowskie Andrzejki w Ocicach

Wyjątkowo ciekawie zapowiadało się sobotnie wydarzenie, które odbyło się 26.11.2022 r. w Domu Ludowym w Ocicach. Licznie zgromadzeni widzowie nie rozczarowali się. Wieczór rozpoczął spektakl dokumentalny „Bliskie ballady i dalekie romanse”, łączący ze sobą ballady Adama Mickiewicza, pieśni tradycyjne i historie, których świadkami i uczestnikami byli min. mieszkańcy Ocic oraz te którymi  pośrednio świadkami byliśmy wszyscy, śledząc doniesienia z wydarzeń na polsko-białoruskiej granicy. Uderzająca była zarówno uniwersalność części z nich jak i wyjątkowość, którą w tym przypadku determinowało miejsce urodzenia.  

Drugą część spotkania otworzył wspólny posiłek, po którym zaprezentował się w kilku utworach Zespół Śpiewaczy Ocice. Na zaproszenie i spotkanie warsztatowe przyjechał z dalekich Wilamowic Zespół Regionalny Wilamowice, którego występ był najlepszym dowodem na bogactwo i różnorodność tradycji kultywowanych przez stowarzyszenia ludowe w naszym kraju. Wilamowianie z pewnością wiedzą jaką ma to wartość i jak to robić, biorąc pod uwagę, że na ten nieoficjalny występ przyjechało aż spod Bielska - Białej ok. 40 osób. I choć ze względu na warsztatową formę spotkania występowali bez ważnego elementu jakim jest tradycyjny ubiór, pozostawili po sobie niezapomniane wrażenie.     

Mistrzowskie Andrzejki w Ocicach były wyjątkowym spotkaniem zorganizowanym przez Fundację Ważka, Stowarzyszenie Wilamowianie, Instytut Grotowskiego, Zespół Śpiewaczy z Ocic oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z s. w Kruszynie.

Projekt został zrealizowany przy współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Akademia Kolberga 2022 prowadzonego przez Forum Muzyki Tradycyjnej oraz Pracownie Muzyki i Tańca Tradycyjnego Projekt finansowany jest z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronem medialnym jest muzykatradycyjna.pl

I.P

 

Prev