Wielkanocne smaki w Bożejowicach

Po pandemicznej przerwie w sobotę, 1 kwietnia, w Domu Ludowym w Bożejowicach 21 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu całego powiatu zaprezentowało wielkanocne potrawy i palmy.

Do rywalizacji w Konkursie na Tradycyjne Potrawy Wielkanocne członkowie KGW przygotowali się jak zawsze perfekcyjnie – zarówno pod względem smakowym, jak i samej wizualnej prezentacji dań. Dlatego tego w sobotnie przedpołudnie Dom Ludowy w Bożejowicach wypełnił się zapachami, wobec których trudno było przejść obojętnie. Świąteczne mazurki, żurki, jajka, pieczone mięsa… - trudno zliczyć wszystkie potrawy. A z zadaniem spróbowania ich oraz oceny zmierzyła się komisja konkursowa w składzie Renata Paszko – Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. majora Henryka Sucharskiego w Bolesławcu, Sylwia Chruszcz – Sekretarz Powiatu Bolesławieckiego oraz Ryszard Miziniak – zawodowy kucharz.

Podczas, gdy komisja zagłębiła się w swoim niełatwym, ale bardzo smacznym zadaniu, rozpoczęła się oficjalna część spotkania. Prowadzące na scenę zaprosiły Posła na Sejm RP – Szymona Pogodę, Marszałka Województwa Dolnośląskiego – Cezarego Przybylskiego, Wójta Gminy Bolesławiec – Andrzeja Dutkowskiego i Starostę Bolesławieckiego – Tomasza Gabrysiaka po czym poinformowały ich, że zaraz zmierzą się w rywalizacji w tarciu chrzanu. Okazało się, że był to żart primaaprilisowy, a panowie kolejno zabrali głos, składając życzenia oraz podkreślając radość z możliwości spotkania się i zorganizowania Konkursu po kilku latach przerwy.

Podczas, gdy komisja konkursowa oceniała prezentowane dania, rozstrzygnięty został indywidualny Konkurs na Najpiękniejsze Palmy Wielkanocne. Do rywalizacji wpłynęły palmy, wykonanych przez mieszkańców naszej gminy. I tak przyznano aż 3 miejsca I – Małgorzacie Mierzwie, Grażynie Łuckiej i Grażynie Gerter. II miejsce zajęli Łucja Pachołek, Sylwia Bodziuch i Tomasz Pachołek, a III – Elżbieta Kurek, Halina Weiss, Teresa Śliwińska i Marysia Kurek. Autorzy najpiękniejszych palm otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki z rąk Wójta Gminy Bolesławiec – Andrzeja Dutkowskiego oraz Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Bolesławcu z s. w Kruszynie – Janusza Cieśli.
    W tym czasie zakończyła się ocena wielkanocnych potraw. Mimo niełatwego zadania komisja wybrała najlepszych z najlepszych, a raczej najsmaczniejszych z najsmaczniejszych, którymi okazało się KGW Zebrzydowa. II miejsce zajęło KGW z Suszek, a III – KGW z Kraśnika Górnego. Dodatkowo Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały także wielkanocne palmy, które również zostały ocenione. Tu bezkonkurencyjna okazała się palma wykonana przez KGW Jurków. II miejsce przyznano KGW Łaziska i KGW Osła, a III miejsce – KGW Szczytnica.

Ogromne podziękowania należą się gospodarzom tegorocznej edycji Konkursu, którymi było w tym roku KGW Bożejowice-Rakowice, którym podziękował Zastępca Wójta Gminy Bolesławiec - Roman Jaworski oraz Prezes Stowarzyszenia Ziemia Bolesławiecka - Jan Cołokidzi.

19 edycja Konkursu na Tradycyjne Potrawy i Palmy Wielkanocne przeszła do historii.

Artykuł i zdjęcia - UG Bolesławiec

 

Prev