Festa Chorwacka w Bolesławicach

     W pierwszą niedzielę czerwca zapraszamy do Bolesławic. Festa wraca w zmienionej formie i pod zmienioną nazwą jako Festiwal Kultury Południa Europy. W tym roku poznamy kulturę Chorwacji, a całość wybrzmi pod hasłem Festa Chorwacka 2023. By w pełni poczuć jej klimat – poprzedzą ją dwa dni dodatkowych imprez towarzyszących.


2 czerwca (piątek), godz. 18.30 – Koncert FA Jedinstvo Split – Teatr Stary (Bolesławiec, ul. Teatralna 1) – obowiązują bezpłatne wejściówki

Na pierwsze z zaplanowanych wydarzeń zapraszamy już w piątek do bolesławieckiego Teatru Starego. Będzie to okazja do obejrzenia występu tegorocznej Gwiazdy Festy, czyli chorwackiego zespołu FA Jedinstvo Split. Zespół zaprezentuje się w specjalnym programie.

Ilość miejsc w Teatrze Starym jest ograniczona, dlatego obowiązywać będą specjalne wejściówki, które odebrać można w Urzędzie Gminy Bolesławiec (Bolesławiec, ul. Teatralna 1A) oraz Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Bolesławcu z s. w Kruszynie (Kruszyn, ul. Kasztanowa 1B).


3 czerwca (sobota), godz. 20.00 – Wieczorne przy ogniu muzykowanie – Restauracja Europa (Kruszyn, ul. Morwowa 5) – wstęp wolny

Wieczór poprzedzający Festę tradycyjnie już gromadzi sympatyków muzyki, tańca i śpiewu na terenach zielonych przy kruszyńskiej restauracji. Będzie to okazja do poznania członków zespołu, wspólnego muzykowania oraz poznania kultury naszych tegorocznych gości. Nie zabraknie stoiska, na którym zakupić można będzie grillowane przekąski i napoje.


4 czerwca (niedziela), od godz. 14.00 – Festa Chorwacka 2023 – boisko sportowe w Bolesławicach – wstęp wolny

Po przerwie wywołanej pandemią zapraszamy do Bolesławic. Na festiwalowej scenie zaprezentują się Zespół Śpiewaczy „Ocice”, Chór Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół, Zespół z Państwowej Szkoły Muzycznej w Bolesławcu, Kapela Herbutów z Tomisławia, Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka”, Krystian Mucha, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej oraz tegoroczna Gwiazda – FA Jedinstvo Split.

Poza ucztą muzyczno-taneczną nie zabraknie także stanowisk gastronomicznych, przygotowanych przez KGW Bolesławice, KGW Bożejowice-Rakowice, Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych w Lipianach, Studentów Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, Andrzeja Miżdala oraz Gospodarstwo Pasieczne Wojciech Trojnar.

Dodatkowo Skansenik Tomisław zaprezentuje wystawę starych sprzętów i narzędzi a Ceramika Milena przeprowadzi pokaz lepienia z gliny. KGW z Bożejowic-Rakowic oraz Stowarzyszenie z Lipian przeprowadzą warsztaty lepienia pity. Nie zabraknie akcentów chorwackich – produkty chorwackie oraz informacje turystyczne zaprezentują Firma Podravka, Przedstawiciele Żupani Koprivnica-Kriżevci oraz Chorwacka Narodowa Izba Turystyczna.

Tradycyjnie powstanie strefa atrakcji dla dzieci, a uczestnicy Festy będą mogli wziąć udział w zabawach i konkursach.

Zachęcamy do zarezerwowania sobie całego pierwszego weekendu czerwcowego i serdecznie zapraszamy do udziału we wszystkich działaniach, zorganizowanych w ramach Festy Chorwackiej 2023.

afisz.jpeg

Karolina Kojder

Prev