Za nami wycieczka do Zamku Książ

    Zamek Książ to – po Malborku i Wawelu – trzeci co do wielkości kompleks zamkowy w Polsce. Jego początki sięgają średniowiecza, choć to późniejsza historia znana jest najlepiej. Pierwsza historyczna wzmianka o warowni pochodzi z ostatniej dekady XIII wieku.
   To jedna z największych atrakcji Dolnego Śląska, która tym razem przyciągnęła swoimi walorami mieszkańców Gminy Bolesławiec. W niedzielę 21 maja 2023 roku 55 osób ruszyło na wycieczkę zorganizowaną przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Do zamku wiedzie przepiękna trasa przez park, gdzie mieliśmy okazję podziwiać nie tylko ogromne, wieloletnie drzewa, ale także rozkwitające rododendrony, kojarzone niezmiennie z Książem. Zwiedzanie zamku odbyło się z zestawami audio, które przy tak dużej grupie okazały się „strzałem w dziesiątkę”. Głos, wydobywający się ze słuchawek nie tylko prowadził nas „w lewo, prawo”, ale także opowiadał o danym miejscu. I tak wysłuchaliśmy się nie tylko historycznych faktów, ale także rodzinnych ciekawostek. Jedną z nich była informacja, że właścicielom zamku usługiwało na co dzień 300 osób, które dbały nie tylko o sam zamek, ale także o otaczające, przepiękne ogrody.
   Tego dnia nie zabrakło także drugiej, zabytkowej atrakcji związanej z Książem, czyli palmiarni. Tam oprócz wspaniałych, majestatycznych roślin przywitały nas swoim krzykiem pawie, a do zdjęć jak zawodowi modele pozowały także lemury. Na drzewach pyszniły się cytryny, mandarynki i inne niespotykane w naszym klimacie owoce. Wałbrzyska palmiarnia powstała w latach 1911–1913 z polecenia Henryka XV von Pless i do dziś dnia funkcjonuje dla zwiedzających.
    Dziękujemy wszystkim, którzy ten dzień spędzili z nami i do zobaczenia na następnych wycieczkach.

Beata Widera


Zdjęcia: Małgorzata Mierzwa

 

Prev