W chorwackim klimacie

Mieszkańcy Gminy Bolesławiec dobrze wiedzą, że w pierwszą niedzielę czerwca obrać należy jeden kierunek - Bolesławice. Po pandemicznej przerwie przybyli więc tłumnie na tutejsze boisko sportowe, by wziąć udział w Feście. Ta, mimo zmienionej formuły oraz nazwy, nie straciła nic z tego, z czego od lat słynie - niepowtarzalnego charakteru, niebiańskich zapachów oraz smaków, na które czeka się cały rok.

Zanim punktualnie o godz. 15.00 sygnał do rozpoczęcia Festy Chorwackiej dał Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej, do Bolesławic zaczęły się zjeżdżać prawdziwe tłumy. W tym roku, wśród honorowych zaproszonych znalazł się Ambasador Republiki Chorwacji - Tomislav Vidošević, Konsul Republiki Macedonii Północnej - Aleksandar Dimovski, Konsul Honorowy Republiki Serbii - Ranko Tomović oraz Żupan Kopriwnicko-Kriżewackiej Żupani - Darko Koren. Goście powitani zostali chlebem i solą, zgodnie z polskim zwyczajem. 

Po występie otwarcia, zaprezentowanym przez dwie grupy tancerzy ZPiT Ziemi Bolesławieckiej, goście otrzymali symboliczny upominek - ceramiczną beczułkę, wypełnioną miodem.

Zastępca Wójta Gminy Bolesławiec - Roman Jaworski oraz Sołtys wsi Bolesławice - Andrzej Kosior podziękowali za przybycie oraz opowiedzieli o zmienionej formule imprezy, która od tego roku jest częścią Festiwalu Kultury Południa Europy. W ciepłych słowach do zgromadzonych, szczególnie gospodarzy, zwrócili się także goście, zwracający uwagę na szczególną atmosferę oraz życzliwość, z jaką stykają się na każdym kroku.

Po zakończeniu części oficjalnej na scenie zaprezentowała się Gwiazda Festy, czyli chorwacki zespół FA Jedinstvo Split, który tego dnia publiczność miała okazję podziwiać kilkukrotnie. A zachwyt wzbudzali wszyscy członkowie Zespołu - zarówno tancerze, jak i kapela prezentowali bardzo wysoki poziom umiejętności. Zespół powstał ponad 100 lat temu, bo w 1919 r. Towarzystwo zrzesza młodzież o najróżniejszych zainteresowaniach, kierunkach kształcenia, ale wspólnym mianownikiem jest miłość do folkloru. I tą miłością członkowie grupy dzielili się z publicznością podczas każdego swojego wyjścia na scenę.

Poza naszymi gośćmi z Chorwacji wystąpili także ci dobrze znani i lubiani, a byli to kolejno Zespół Śpiewaczy Ocice, Zespół Śpiewaczy Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół, wspomniany już Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej, Kapela Herbutów oraz Gminny Zespół Pieśni i Tańca "Jutrzenka". Na szczególne słowa uznania zasługują panowie z Kapeli Herbutów, którzy już na początku swojego występu porwali do tańca publiczność, która tłumnie wypełniła miejsce pod sceną. Dodatkowo przy wozie drabiniastym występ dał m.in. Krystian Mucha

Tymczasem stoiska, rozstawione po całym boisku, kusiły przybyłych. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się te gastronomiczne, na których kupić można było m.in. pitę, pećenicę, ciasta, zupę gulaszową oraz dania z grilla. Strefa zabaw dla najmłodszych przyciągnęła dzieci spragnione zabawy, a w skansenie można było poznać tajniki dawnego rzemiosła. Produkty chorwackie oraz informacje turystyczne zaprezentowali na swoich stoiskach Przedstawiciele Żupani Koprivnica-Kriżevci oraz Chorwacka Narodowa Izba Turystyczna.

Ważnym momentem niedzielnego spotkania było także wykonanie wspólnego zdjęcia, czyli kolejnej tradycji czerwcowych spotkań w Bolesławicach. Dziękujemy wszystkim, którzy stanęli do fotografii, która jest najważniejszą pamiątką Chorwackiej Festy.

W tym roku szczególnie podziękowano także organizatorom, czyli Mieszkańcom Bolesławic, których to reprezentacja otrzymała z rąk Zastępcy Wójta - Romana Jaworskiego oraz Przewodniczącego Rady Gminy Bolesławiec - Bogusława Uzieja prezent, który według wręczających na pewno znajdzie praktyczne zastosowanie w Domu Ludowym.

Specjalne podziękowania na ręce FA Jedinstvo Split za trzy dni występów zwieńczyły zakończenie części artystycznej, a na ręce przedstawicieli Zespołu przekazany został zestaw bolesławieckiej ceramiki.

Zakończenie występów ze sceny nie oznaczało końca zabawy - do późnych godzin wieczornych trwała zabawa taneczna.

Wszystkim zaangażowanym w organizację Festiwalu Kultury Południa Europy - Festy Chorwackiej 2023 składamy szczere podziękowania. Dziękujemy także publiczności, tak tłumnie przybyłej do Bolesławic. Mamy nadzieję, że już nic nie stanie nam na przeszkodzie, byśmy mogli spotykać się co roku i poznawać tradycję i kulturę krajów z południowej części Europy.

Organizatorem Festy Chorwackiej oraz wydarzeń towarzyszących Feście była Gmina Bolesławiec, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z s. w Kruszynie oraz niezastąpiony Komitet Organizacyjny wsi Bolesławice

Artykuł i zdjęcia
Karolina Kojder

 

 

Prev