Do Brzegu na Kresy

    "Do Brzegu na Kresy" - tak brzmiał tytuł spotkania, które odbyło się w sobotę 24-go czerwca w Domu Ludowym w Żeliszowie jako preludium niedzielnego festynu kresowego .
    Marek Pyzowski i Hubert Tarka przyjechali z Muzeum Piastów Śląskich z Brzegu, a dokładniej z działu Dziedzictwa i Kultury Kresów. Na wstępie usłyszeliśmy od nich co łączy Dolny Śląsk z Kresami i co spowodowało, że Kresowiacy musieli szukać nowych domów. Dowiedzieliśmy się też o Kresach bliskich i Kresach dalekich, a także wiele innych faktów historycznych. Po prelekcji nie zabrakło dyskusji z publicznością, a Panowie starali się odpowiedzieć na wszystki pytania.
Obecność przedstawicieli Muzeum nie była przypadkowa. Jeżdżąc po kraju nie tylko promują działania Muzeum Piastów Śląskich, ale także zbierają pamiątki do Kresowego Działu tej instytucji. Zebrane rzeczy będą udostępnione na wystawach czasowych oraz na portalu muzealnym. Jeżeli ktoś ma ochotę podzielić się kresowymi pamiątkami zapraszamy do kontaktu pod adresem zbiorka@brzegzamek.pl
  Nam, po tak ciekawym spotkaniu zostaje tylko zaplanować wycieczkę do Brzegu i jego pięknego Muzeum.
B.W.

 

Prev