Festyn Kresowy za Nami!

 

 Ostatnia niedziela czerwca należała do Żeliszowa. Festyn Kresowy tradycyjnie już poprzedzony był Mszą Świętą w kościele pw. Św. Jana Nepomucena w Żeliszowie oraz złożeniem kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym pierwszych osiedleńców z Kresów. Kwiaty złożyli obecni przedstawiciele władz: Poseł na Sejm RP Szymon Pogoda, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Starosta Powiatu Bolesławieckiego Tomasza Gabrysiaka, Wójt Gminy Bolesławiec Andrzej Dutkowski wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Bolesławiec Bogusławem Uziejem oraz Zastępcą Wójta Romanem Jaworskim, a także Radny Gminy Bolesławiec Edward Potocki i Pani Sołtys wsi Żeliszów Olga Burdyna oraz przedstawiciele Stowarzyszeń Kresowych.

   Korowód prowadzony przez członków Grupy Rekonstrukcyjnej im. VI Pułku Ułanów Kaniowskich przy akompaniamencie Kapeli Karkonosze przeszedł na płytę boiska, gdzie Festyn Kresowy został oficjalnie rozpoczęty polonezem w wykonaniu ZPiT Ziemi Bolesławieckiej. Jedynym w swoim rodzaju pokazem umiejętności ułańskich popisała się przed licznie zgromadzoną publicznością wspomniana już wcześniej Grupa Rekonstrukcyjna. Mieszkańcy Żeliszowa mogą być szczególnie dumni gdyż nikt inny nie miał tak szerokiej reprezentacji na scenie tego dnia jak oni, śpiewały na niej zarówno najmłodsi mieszkańcy – przedszkolaki z ZSP w Żeliszowie, jak i Ci nieco starsi - Zespół Metrum oraz Zespół Śpiewaczy Żeliszów. Żeliszowianie udowodnili także, że posiadają aktorskie umiejętności odgrywając (kultową już scenkę) z darciem koszul i rozbijaniem garków z „Samych Swoich”. Oprócz tego na scenie w repertuarze bogatym repertuarze zobaczyć mogliśmy ZPiT Ziemi Bolesławieckiej, Zespół Karkonosze oraz GZPiT Jutrzenka. Gościliśmy również Zespoł Czeremszyna z Tarnopola i Hermana Romachenko, którzy z pewnością zapadli w pamięć naszej publiczności a którymi żegnaliśmy się, mówiąc do zobaczenia!

„Wierni swoim korzeniom, oddani swojej ojczyźnie i otwarci na świat” – takie słowa widnieją na płycie przy obelisku i najlepiej oddają idee, kultywowania tradycji kresowych – dlatego Państwu również mówimy do zobaczenia za rok.  

  Szczególne podziękowania pragniemy złożyć KGW z Żeliszowa, Strażakom OSP ze Starych Jaroszowic oraz wszystkim mieszkańcom Wsi Żeliszów, którzy włączyli się w organizację Festynu Kresowego.

I.P.

 

Prev