Jutrzenka na Bukowińskich Spotkaniach

 

            Gminny Zespół Pieśni i Tańca „JUTRZENKA” jak co roku wziął udział w Spotkaniach Bukowińskich.
Poniżej relacja z wyjazdu zaprezentowana przez Zbigniewa Rydza:

W dniu 22.06. 2023 dojechaliśmy do Jastrowia w godzinach popołudniowych. Po zakwaterowaniu i krótkim odpoczynku, wzięliśmy udział w inauguracji festiwalu w Jastrowiu. Spotkały się tam wszyscy uczestnicy z 17 zespołów: z Polski, Ukrainy i Rumunii. Po oficjalnym otwarciu festiwalu przez gospodarzy miasta, poszczególne zespoły zaprezentowały próbkę swoich talentów muzycznych.

      Po powrocie w godzinach wieczornych do hotelu okazało się, że w sali bankietowej odbywa się wesele, które trwało do godzin porannych, co uniemożliwiło nam na pełny i spokojny sen. Na terenie ośrodka do późnych godzin nocnych słychać było śpiewy i muzykę pod gołym niebem w wykonaniu zespołów Rumunii i Ukrainy.

Na szczęście następnego dnia mogliśmy do godzin południowych odpoczywać. Jednak po obiedzie na wolnym powietrzu przeprowadziliśmy próbę aby być gotowym do kolejnego koncertu dopiero w godzinach wieczornych, ponieważ od godziny 21-ej na plaży w Jastrowiu odbyło się wspaniałe widowisko folklorystyczne pod nazwą „Noc Świętojańska” w wykonaniu młodzieży z Ukrainy, oraz prezentacje festiwalowe wszystkich zespołów.
      Zespół „Jutrzenka” zaprezentował przewidziane regulaminem trzy utwory, ale na prośbę Dyrektora Festiwalu – p. Zbyszka Kowalskiego zeszliśmy ze sceny po zaprezentowaniu kolejnych, co spotkało się z głośną owacją licznie zgromadzonych mieszkańców Jastrowia. Noc Świętojańska zakończyła się po godzinie 23-ej. Na szczęście w hotelu było już spokojnie, ponieważ poprawiny weselne zakończyły się po południu, więc z ulgą mogliśmy odpocząć.

W dniu 24.06.2023 również po południu rozpoczęła się inauguracja festiwalu „Smaki Bukowiny”

w Pile Park na Wyspie i pokaz wyrobów kuchni regionalnych. Panie z Jutrzenki jak co roku przygotowały pitę, wędliny i ciasta.

      Po godzinie 20-ej, po zakończeniu prezentacji wyrobów, wszyscy uczestnicy festiwalu wzięli udział w korowodzie  z pochodniami wzdłuż rzeki Gwda połączonym z puszczaniem wianków na wodzie.

      W hotelu byliśmy około północy, więc udaliśmy się na spoczynek, ponieważ w dniu następnym wyjeżdżaliśmy do Bolesławca aby zdążyć  dojechać na Festiwal Kresowy w Żeliszowie.

 

 

Prev