Za nami Dożynki Gminne w Kruszynie

25 delegacji z dożynkowymi wieńcami zaczęło zjeżdżać do Kruszyna już około południa. Witali je Wójt Gminy Bolesławiec – Andrzej Dutkowski oraz Przewodniczący Rady Gminy Bolesławiec – Bogusław Uziej.

O tym, że rozpoczęcie Dożynek Gminnych już za chwilę, tradycyjnie już obwieściła Miejska Orkiestra Dęta „Bolesławiec” pod kierownictwem Jana Chojnackiego, która przeszła ulicami Kruszyna. Tymczasem prowadzące tegoroczne Święto Plonów Beata Widera i Iwona Puszkarz przybliżały przybywającym na boisko sportowe informacje na temat poszczególnych wsi naszej Gminy.

Uroczysta Msza Św. Dożynkowa rozpoczęła się o godz. 13.00 i koncelebrowana była przez ks. Dominika Drapiewskiego – Dziekana Dekanatu Bolesławiec Wschód oraz ks. Ludwika Maciaka – Proboszcza tutejszej parafii. W trakcie jej trwania podziękowano za tegoroczne plony i modlono się za rolników. Podczas Mszy nie zabrakło także pocztów sztandarowych Rejonowego Koła Pszczelarzy i Kół Łowieckich „Cyranka” oraz „Cietrzew”.

Następnie głos zabrał włodarz Gminy, który podziękował rolnikom zaznaczając, że dla nich dożynki to czas zakończenia tegorocznych żniw, a jednocześnie – początek przyszłorocznych działań. Wójt wspomniał o jubileuszu 50 lat od kiedy ustanowiono naszą wspólnotę samorządową – Gminę Bolesławiec. Podziękowania popłynęły również do mieszkańców Kruszyna, zaangażowanych w organizację święta. Symbolicznego otwarcia dokonali wspólnie Wójt – Andrzej Dutkowski oraz sołtys wsi Kruszyn – Henryk Ostrowski.

Zebrani na boisku mogli podziwiać piękny korowód dożynkowy gospodarzy. Ten wspierał aktywnie Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka”. Gospodarze, na czele ze starostami dożynek – Renatą Konefał i Krzysztofem Kotwicą, złożyli chleb na ręce Wójta Gminy, który zapewnił, że będzie nim dzielił sprawiedliwie.

Przyszedł czas na wystąpienia gości. Głos zabrali Zofia Czernow oraz Szymon Pogoda – Posłowie na Sejm RP, Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Tomasz Gabrysiak – Starosta Bolesławiecki.

W tym roku na Dożynkach zabrakło Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej, który w tym czasie uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Chorwacji. Z Zespołem przebywającym w Splicie udało się natomiast połączyć, by przekazać informację o przyznaniu Zespołowi Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej Zbiorowej Nagrody Okolicznościowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Symboliczny czek, opiewający na 15.000 zł wręczył na ręce Wójta – Andrzeja Dutkowskiego Poseł – Szymon Pogoda.

Przybywający na kruszyńskie boisko chętnie oglądali pokaz klasycznych ciągników, zaprezentowanych nieopodal przedszkola oraz uzdolnionych Mieszkańców Gminy Bolesławiec i ich stoiska.

Przed godziną 16.00 wystartowała scena, na której jako pierwszy zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Bolesławiec”. Później na scenie podziwiać można było zespoły śpiewacze z naszej Gminy – Ocic, Żeliszowa oraz Dobrej. W międzyczasie przeprowadzono konkurs z cennymi nagrodami.

Niezwykle ważnym punktem programu było wręczenie dyplomów i czeków za wykonane przez sołectwa wieńce dożynkowe. Czeki przekazał na ręce przedstawicieli Wójt – Andrzej Dutkowski, jego Zastępca – Roman Jaworski oraz Przewodniczący Rady Gminy – Bogusław Uziej.

Tymczasem życiem tętniły stoiska gastronomiczne, przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Dobrej, Nowej, Otoku i Suszek. Było niezwykle smacznie i różnorodnie, ponieważ można było wybierać spośród wielu smakołyków. Poza ucztą dla ciała KGW Suszki przygotowało ręcznie plecione wianki, które cieszyły się sporym zainteresowaniem.

Atrakcją dla wszystkich bez względu na wiek była prosta, choć efektowna i sprawiająca wiele radości zabawa #kamyczki, polegająca na specjalnym oznaczeniu i pomalowaniu kamieni oraz symbolicznym „puszczeniu” ich w świat. Warsztatowiczom radą służyła Krystyna Grela, a my mamy nadzieję, że wkrótce dożynkowe dzieła ruszą w podróż.

Strażacy ochotnicy z Trzebienia podczas Święta Plonów dzielili się swoją wiedzą z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Bolesławcu z s. w Kruszynie utworzyli specjalny punkt informacyjny, w którym każdy chętny otrzymywał ulotki oraz wyczerpujące informacje na temat kolejnych wydarzeń, organizowanych na terenie naszej Gminy. Z tego miejsca przypominamy o tych najbliższych – Pikniku Militarnym w Dobrej (2 września), Zlocie Pojazdów Klasycznych i Zabytkowych „Klasyki na start” (10 września) oraz V Rajdzie Rowerowym po Gminie Bolesławiec (15 września) i zapraszamy do zapisów.

O godz. 18.00 na scenie pojawiła się pierwsza Gwiazda tegorocznych Dożynek, czyli CZADOMAN. Wokalista zgromadził tłumy wiernych fanów, którym deszcz zdawał się kompletnie nie przeszkadzać. Uczestnicy koncertu wysłuchali i zaśpiewali największe hity muzyka, który nie omieszkał wyjść do publiczności, zgromadzonej pod sceną.

Kolejny występ dała DARIA. Zaprezentowała ona swoje utwory a także własne aranżacje znanych i lubianych przebojów, przy których publiczność śpiewała i tańczyła. Najbardziej wytrwali mgli sobie zrobić zdjęcie z piosenkarką.

Dożynki Gminne w Kruszynie zakończyła zabawa taneczna, która trwała w najlepsze mimo deszczu.

Dziękujemy wszystkim, którzy mimo niepewnej aury zdecydowali się przyjechać do Kruszyna. Dziękujemy niezwykle zaangażowanych Mieszkańcom wsi. Dziękujemy naszym gościom za uświetnienie uroczystości. Dziękujemy delegacjom dożynkowym z Bolesławic, Bożejowic-Rakowic, Brzeźnika, Chościszowic, Dąbrowy Bolesławieckiej, Dobrej, Golnic, Kozłowa, Kraśnika Dolnego, Kraśnika Górnego, Krępnica, Kruszyna, Łazisk, Łąki, Mierzwina, Nowej, Nowej Wsi, Nowych Jaroszowic, Ocic, Otoku, Parkoszowa, Starych Jaroszowic, Suszek, Trzebienia, Trzebienia Małego oraz Żeliszowa. Dziękujemy wszystkim pracownikom GOKiS-u za kilkudniową pracę. Dziękujemy Zespołom, które zaprezentowały się na naszej scenie. Dziękujemy Kołom Gospodyń za ucztę dla podniebienia. Dziękujemy za każde miłe słowo i uśmiech.

I do zobaczenia za rok.
Karolina Kojder

 

 

Prev