Komandosi wczoraj i dziś

KOMANDOSI WCZORAJ I DZIŚ

    Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62. Kompanii Specjalnej "Commando" we współpracy
z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Bolesławcu z s. w Kruszynie w sobotę 2 września zaprosili na Święto Militarne z pokazami jednostek specjalnych i ich wyposażenia.
    Imprezę poprzedził uroczysty apel na terenie bolesławieckiej jednostki wojskowej, gdzie pod pomnikiem złożone zostały wieńce.
    2 września na terenach zielonych przy Domu Ludowym w Dobrej zebrało się wielu miłośników tematyki militarnej.  Licznie przybywających widzów witał na wejściu „niedźwiedź Wojtek” wraz z żołnierkami, które częstowały specjalnie na ten dzień przygotowanymi „krówkami” z logo Commando.

   Wydarzenie rozpoczęli wspólnie Prezes Stowarzyszenia 62 Kompanii Specjalnej  Commando ppłk Andrzej Żdan wraz z Wójtem Gminy Bolesławiec Andrzejem Dutkowskim. Kolorowe, niezmiernie widowiskowe race były sygnałem dla śmigłowca, który transportował autorów następnej atrakcji. Spektakularny pokaz skoków spadochronowych przyciągnął w okolice boiska wielu widzów. Pięciu skoczków, wśród których był gen. dyw. dr inż. Sławomir Drumowicz,  oraz czterech żołnierzy z Jednostki Wojskowej Komandosów wykonało pokazowe skoki z flagami: 62 KS Commando, Gminy Bolesławiec, JWK oraz i Dowództwa Wojsk Specjalnych, Fundacji „Wspieram cicho i skutecznie”. Na wydarzeniu obecna była jednostka specjalna Wojska Polskiego, która prezentowała wyposażenie indywidualne oraz zespołowe, sprzęt bojowy, spadochronowy i pływający.

  Cała impreza składała się z szeregu różnorodnych atrakcji, począwszy od wysiłku fizycznego po pokazy i zajęcia na punktach ćwiczebno-informacyjnych. Zainteresowaniem cieszyły się także ogromne wozy bojowe, które można było zobaczyć z bliska. Nie zabrakło także pokazu dronów, które miały okazję zaprezentowania swoich możliwości nad boiskiem w Dobrej.

   Dla najmłodszych zorganizowano punkty zabaw (Fit Style Zone Bolesławiec), na których można było realizować różne zadania sprawnościowe. Można było także wziąć udział w nauce bezpiecznego posługiwania się bronią.  
   Wielkim zainteresowaniem cieszył się mecz koszykówki, w którym rywalizowali żołnierze amerykańskiej armii z żołnierzami 23 ŚPA. Po zaciętej walce wygrali Polacy, a wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale i vouchery (Fit Style Zone Bolesławiec oraz do kręgielni Hotelu Ibis w Bolesławcu).  Tego dnia można było także spróbować żołnierskiej grochówki wiele osób z tej okazji skorzystało.
   Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji przedsięwzięcia, a widzów zapraszamy za rok.

Beata Widera

Zdjęcia: GOKiS Bolesławiec
oraz Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62. Kompanii Specjalnej "Commando"

 

 

Prev