Jubileusz GZPiT Jutrzenka

Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka” koncertuje od 75 lat. I choć dla wielu taki wiek kojarzy się już raczej z emeryturą – „Jutrzenka” pokazuje, że o odpoczynku nie ma mowy.

Jubileusz 75-lecia Zespół obchodził głównie w gronie przyjaciół, których członkowie „Jutrzenki” witali ze śpiewem na ustach i to dosłownie – czekali oni bowiem na swoich gości w holu Domu Ludowego w Kruszynie i robili to, co robią najlepiej, czyli grali i śpiewali.

Po muzycznym powitaniu przyszedł czas na bardziej oficjalną część jubileuszu. Jako pierwszy na scenie pojawił się Wójt Gminy Bolesławiec – Andrzej Dutkowski wraz z Przewodniczącym Rady Gminy – Bogusławem Uziejem oraz Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Bolesławcu z s. w Kruszynie – Januszem Cieślą. Wójt zaznaczył, że ucieszył go fakt, że Zespół jest częścią Gminy, podkreślił jego liczne zasługi i podziękował za każdy jego występ. Następnie wręczył upominek, jakim był wybrany przez „Jutrzenkę” instrument muzyczny.

Jako kolejny głos zabrał Poseł na Sejm RP – Szymon Pogoda, który poza złożeniem gratulacji wręczył Zespołowi czek na 15.000 zł, przyznany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wspólnie z Andrzejem Dutkowski przekazał odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W elitarnym gronie odznaczonych znaleźli się Bogdan Razik, Bogusław Błażejewski, Zbigniew Rydz, Andrzej Kaczmarek, Marian Rogacki, Zofia Wójcik, Ryszard Miziniak, Krystyna Cempura i Józef Grabowski.

Gratulacje i życzenia dla „Jutrzenki” w imieniu Marszałka Województwa Dolnośląskiego – Cezarego Przybylskiego przekazał także Paweł Czyszczoń – Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Zasobów Naturalnych, Iwona Mandżuk-Dudek – Zastępca Prezydenta Miasta Bolesławiec, Zbigniew Kowalski – Dyrektor Festiwalu „Bukowińskie Spotkania” oraz członkowie zaprzyjaźnionych zespołów ludowych.

Gdy oficjalna część uroczystości zakończyła się Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka” zagrał i zaśpiewał. Na scenie zaprezentowali się także „Siekiereczki” ze Stronia Śląskiego, Milikowianki wraz z kapelą, „Leśne Nastroje” z Dobrej oraz Trio Malwa z Ukrainy. Zespoły porwały do tańca i wspólnej zabawy zaproszonych gości.

Gminnemu Zespołowi Pieśni i Tańca "Jutrzenka" gratulujemy pięknego jubileuszu oraz życzymy kolejnych lat na scenie.

Tekst i zdjęcia: Karolina Kojder

 

Prev