Muzycznie i patriotycznie

    Wyjątkowo uroczyście przebiegała listopadowa sobota w Kraśniku Dolnym, a to za sprawą Koncertu z okazji 105 rocznicy odzyskania niepodległości. Do Domu Ludowego przybyło tak dużo widzów, że zabrakło miejsc siedzących.
    Koncert prowadzony przez Grażynę Wężyk, Elżbietę Andrusieczko – Tor i Sławomira Ratajskiego rozpoczął się od tańców narodowych (w tym poloneza), wykonanych przez członków Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej. Podziwiano zarówno choreografię jak i piękne stroje tancerzy.
   Po nich w układzie muzyczno- tanecznym zobaczyliśmy urocze maluchy z kraśnickiej zerówki, przygotowane przez Panie: Barbarę Rajczakowską i Izabelę Pikułę. Przez całe dzieje naszego narodu, aż do symbolicznego wzlotu orła białego, przeprowadzili nas uczniowie kl. III Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Kraśnika Dolnego przygotowani przez: Izabelę Szwedę i Olgę Wojciechowską. To właśnie uczniowie ZSP zainicjowali wspólne odśpiewanie hymnu państwowego.
     Kolejną częścią programu było wręczenie nagród w konkursie plastycznym pt. „Polska – moja ojczyzna”. Nagrody wręczały: Anetta Kamińska – Radna Rady Gminy Bolesławiec oraz Małgorzata Malinowska – organizatorka konkursu. Nagrody otrzymali: Urszula Kunecka, Pola Depka, Hanna Wierzejewska, Zuzanna Drozdek, Julia Ryś, Lena Baran, Konrad Krawiec, Milena Mierzwa, Pola Różnicka, Laura Zioła, Antoni Kalita, Wojciech Kalita, Wojciech Wyskup i Natalia Rutyna.

    Po wręczeniu nagród odbyły się następne występy, których wykonawcami byli ponownie członkowie ZPiT Ziemi Bolesławieckiej. Przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowali się nie tylko doświadczeni muzycy i wieloletni tancerze, ale także małe dzieci, które dopiero uczą się ludowych tańców i zaczynają swoją przygodę z zespołem.
    Występujący zostali hojnie obdarowani słodkościami przez Radne Rady Gminy: Grażynę Łucką i Anettę Kamińską oraz Panią Dyrektor ZSP w Kraśniku Dolnym – Monikę Gieszczyk.
    Zwieńczeniem imprezy był wspólny polonez, w którym członkowie ZPiT zaprosili widzów i wraz z nimi zatańczyli na całej sali. Imprezę współorganizowali: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z s. w Kruszynie oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny z Kraśnika Dolnego.

Grażyna Wężyk

 

Prev