ZA NAMI XIV FESTIWAL TAŃCA ORIENTALNEGO I FLAMENCO
Taniec ten wyróżniają energiczne zwroty całego ciała i charakterystyczny ruch rąk, wybijanie rytmu dłońmi, palcami lub za pomocą dynamicznych ruchów, a także miarowe tupanie, czyli zapateado – mowa tu oczywiście o flamenco, który rozpoczął festiwalowe pokazy 18 listopada 2023 roku w Bożejowicach. Dla licznie zgromadzonych widzów w Domu Ludowym zatańczyły:
- tancerki z bolesławieckiej i jeleniogórskiej szkoły tańca „Tierra Flamenca”, założonej i kierowanej od blisko 20 lat przez Elżbietę Eisenblatter, - tancerki z grupy „Companeras Flamencas” z Legnicy, prowadzonej przez Lilianę Bochenkiewicz, - tancerki z bolesławieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, prowadzone przez Joannę Bartuś.
W ich wykonaniu zobaczyliśmy choreografię autorstwa Elżbiety Eisenblatter, Liliany Bochenkiewicz, Joanny Bartuś i Magdaleny Sajko. Publiczność miała niebywałą okazję zobaczyć tańce: Sevillanas, Tango del titi, Solea por Bulerias, Colombiana, Garrotin, Fandango, Libertango, Tango Rosa Maria i Alegrias.
Świetna, pełna błyskotliwych dowcipów prowadząca Anna Subotkowska zakończyła część flamenco i płynnie przeszła do zapowiedzi kolejnej części: czyli tańców orientalnych. Taniec ten składa się głównie z płynnych i akcentowanych ruchów bioder i klatki piersiowej, a także drżeń, obrotów, kroków i delikatnych ruchów rąk. Taniec orientalny może być tańczony przy użyciu rozmaitych rekwizytów, jak woal, saggaty, assaya itp.
Urocze i zwiewne, rytmiczne i energiczne taneczne prezentacje to dzieło widzianych wcześniej grup tanecznych i ich instruktorek z Jeleniej Góry i Bolesławca. Prowadząca podkreśliła, że na scenie prezentują się amatorki i prosiła o wyrozumiałość. Tancerki dały z siebie wszystko i ich prezentacje zachwyciły oglądających. Brawom po barwnych występach nie było końca. Nie zabrakło kwiatów dla „szefowych” całego przedsięwzięcia: Elżbiety Eisenblatter i Joanny Bartuś. Wiele miłych słów oraz drobne upominki wręczył Paniom Przewodniczący Rady Gminy Bolesławiec Bogusław Uziej. Dziękujemy tak tłumnie przybyłej publiczności, a przede wszystkim wspaniałym tancerkom za dwie godziny artystycznych wrażeń.
Organizatorami festiwalu byli: Szkoła Tańca Orientalnego i Flamenco „Tierra Flamenca”, Stowarzyszenie Kreatywnych Rodziców „Tu i teraz” oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z s. w Kruszynie.
B.W.