Za nami Jarmark Bożonarodzeniowy

     Za nami kolejna edycja Jarmarku Bożonarodzeniowego, która wprowadziła w świąteczną atmosferę wszystkich, którzy tego dnia przyjechali do Kruszyna.

Mimo iż pogoda nie do końca wpisywała się w zimowe standardy to świątecznego klimatu nie brakowało. Liczne stoiska kusiły niepowtarzalnymi produktami – w większości ręcznie robionymi, których próżno szukać w sieciówkach. Możemy zdradzić, że nie jeden prezent, który w wigilię znaleźć można będzie pod choinką, zakupiony został właśnie podczas Jarmarku. Wybierać można było spośród świątecznych ozdób, biżuterii, drewnianych desek i zegarów, szkła użytkowego, ceramiki czy witraży. Kto zapomniał o wysłaniu świątecznych życzeń – mógł kupić niepowtarzalne kartki, a ci, którzy pragnęli urozmaicić upominki dla najbliższych – wybierali pachnące pierniki, bombki, miód lub świąteczne stroiki.

Zapachami kusiły Koła Gospodyń Wiejskich z Kruszyna, Nowej, Bolesławic oraz Nowej Wsi Zebrzydowskiej, gdzie kolejki po ciasta, pierogi czy krokiety ustawiały się regularnie. Na rozgrzanie organizatorzy przygotowali świąteczny barszcz, a dla najmłodszych – gorące kakao. Tym, którzy potrzebowali więcej ciepła pozostawał zakup pięknych czapek i szalików oraz żywiołowy taniec z panią Bałwankową.

O podniesienie temperatury zadbały Mikołajki w świątecznych czapkach, które poprowadziły świąteczną zumbę. A rozruszały towarzystwo jak nikt inny – okazało się nawet, że świąteczne choinki tańczyły i skakały do rytmu. W refleksyjny nastrój wprowadzili nas uczniowie pracowni muzycznej z Kruszyna pod przewodnictwem Agnieszki Orawiec, którzy zachęcali do wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek. Na scenie zaprezentowała się także cudowna Martyna Rudzik przy akompaniamencie Artura Nowaka. Na koniec występ dał Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka”, który jak zawsze nie zawiódł swoich wiernych fanów.

Zanim jednak scena ożyła – popłynęły z niej świąteczne życzenia dla Mieszkańców Gminy Bolesławiec oraz wszystkich uczestników Jarmarku, złożone przez Zastępcę Wójta Gminy – Romana Jaworskiego. Następnie wspólnie z radnymi – Grażyną Łucką, Anettą Kamińską, Henrykiem Ostrowskim, Łukaszem Biegaczem i Rafałem Jańcem oraz Dyrektorem GOKiS-u – Januszem Cieślą symbolicznie rozpoczęli wydarzenie.

Był to sygnał przede wszystkim dla najmłodszych, którzy przebrali się w świąteczne stroje, by zostać Mikołajowymi pomocnikami. I faktem jest, że Święty Mikołaj nie zawiódł – pojawił się bowiem na Jarmarku, wziął udział w integracyjnej paradzie oraz nagrodził wszystkich pomocników drobnymi upominkami. Dodatkowo każdy mógł zrobić sobie z nim zdjęcie czy zamienić kilka słów – słyszeliśmy niejedno podziękowanie za prezenty, zostawione na początku grudnia.

III Jarmark Bożonarodzeniowy był także okazją do rozstrzygnięcia dwóch konkursów – na rymowankę o Mikołaju oraz na najpiękniejszą ozdobę choinkową. Na rymowankowy konkurs wpłynęło aż 40 wierszyków we wszystkich trzech kategoriach wiekowych. Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania, ale ostatecznie w kategorii najmłodszych I miejsce zajęła Adriana Dralikowska z Dąbrowy Bolesławieckiej, II miejsce – Martyna Gorczyca z Ocic, III miejsce – Emilia Kalinowska z Bolesławca, a IV miejsce – Aniela Taradajczyk z Kruszyna, Hania Taradajczyk z Kruszyna i Hania Kojder z Bolesławca. W kategorii 13-15 lat zwyciężyła Roksana Goch z Kraśnika Górnego. Natomiast w kategorii 16 lat i więcej bezkonkurencyjny okazał się Arkadiusz Wojtowicz z Bolesławca, który swoją rymowanką pokonał zajmującą II miejsce Angelikę Oleksy-Falgier z Ocic, Magdalenę Horbacz z Suszek (III miejsce) oraz Kamilę Tasdelen i Joannę Wójtowicz (IV miejsce). Komisja przyznała również wyróżnienia, a wszystkim, którzy stworzyli oryginalne wierszyki gratulujemy wyobraźni.

W Konkursie na Najpiękniejszą ozdobę choinkową rywalizacja toczyła się także w trzech kategoriach i w każdej z nich przyznano więcej niż jedno I miejsce. Wśród najmłodszych przypadło ono Idze Wolak oraz Magdalenie Zarównej. II miejsca zajęli Julia Naumienia, Joanna Rutyna, Gabriel Wieczorek i Kamil Tasdelen. W kategorii młodzieży zwycięstwem podzielili się Karolina Jasińska, Nel Tasdelen i Larysa Szczęsna, a II miejsce zajęli Natalia Rutyna i Marcelina Wieczorek. W kategorii 16 lat i powyżej zwyciężyły panie – Małgorzata Mierzwa, Laura Rembecka i Justyna Wieczorek. Tuż za nimi uplasowały się Anna Jasińska, Anna Rutyna i Marta Szczęsna. Natomiast III miejsce zajęła Kamila Tasdelen. Dodatkowo jury przyznało również wyróżnienia we wszystkich kategoriach.

Podczas, gdy dorośli próbowali pieczonych kasztanów lub grzanego wina, najmłodsi korzystali z darmowych karuzeli. Niejeden uczestnik Jarmarku wrócił do domu z bożonarodzeniowym drzewkiem oraz wszelkimi akcesoriami, potrzebnymi do jego przystrojenia. Dodatkowo strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzeźniku dali możliwość wszystkim chętnym do tego, by zasiąść za kierownicą ich wozu strażackiego.

Dziękujemy wszystkim, którzy niedzielne popołudnie i wieczór spędzili wspólnie z nami podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego.

Organizatorem wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z s. w Kruszynie.

Karolina Kojder

 

Prev