Ostatki na ludowo

Z przytupem karnawał pożegnali członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej oraz tłumnie zgromadzona publiczność, która dziś, 3 lutego, przybyła do Kruszyna na "Tłustą, ostatkową sobotę".

Po krótkim przywitaniu gości przez Elżbietę Tor oraz Romana Jaworskiego - Zastępcę Wójta Gminy Bolesławiec na sali konferencyjnej w kruszyńskim GOKiS-ie zgasły światła i... zaczęła się magia. Magia, przeplatana opowieściami o Tłustym czwartku, które snuła prowadząca, piosenkami i tańcami. Widowiskowe występy doświadczonej grupy Zespołu wywoływały głośny aplauz. Taniec i śpiew tej najmłodszej skutkował wzruszeniem i dumą najbliższych członków rodzin młodych tancerzy. Niezapomniany występ wokalny dał Sławomir Ratajski, a śmiech wywołał Tomasz Pachołek w wersji mocno zaawansowanej w swoim wieku. Natomiast wspaniali muzycy z kapeli Zespołu udowodnili, że każdego z nich cechuje ogromny talent.

Publiczność na pewno zaskoczyło zakończenie zaprezentowanego w sobotę programu taneczno-muzycznego. Taniec na len i konopie, którego to kroki tłumaczyli i pokazywali członkowie Zespołu, okazał się wstępem do wspólnego występu, bowiem po chwili tancerze ruszyli w stronę widzów i... wciągnęli ich do tańca. Dodajmy, że nie zauważyliśmy żadnego słowa oporu i publiczność przeniosła się na parkiet. 

Drugą z niespodzianek były pączki oraz faworki, którymi częstowali członkowie Zespołu zaznaczając jednocześnie, by pączki jeść powoli - w trzech z nich znajdowały się bowiem migdały. Dlaczego migdały? O tym widzowie dowiedzieli się z tłustoczwartkowych opowieści. Tak jak i o tym, że warto na migdała trafić, by otrzymać upominek. Niektórzy zjedli nawet po kilka słodkich przekąsek, aby przybliżyć się do zdobycia niespodzianki. W końcu migdały znalazły w swoich wypiekach trzy panie, które z rąk radnych Rady Gminy Bolesławiec - Grażyny Łuckiej oraz Rozalii Gajewskiej otrzymały symboliczne upominki.

Wieczór zakończyło wspólne zdjęcie członków Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej, którzy tego dnia wystąpili w Kruszynie. 

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie spektaklu, zwłaszcza rodzicom, którzy własnoręcznie przygotowali słodkie wypieki na sobotni wieczór. 

Jednocześnie przypominamy, że Zespół prowadzi rekrutację nowych członków. Dlatego każdy, kto w dzisiejszy wieczór poczuł, że chciałby występować częściej niż tylko wtedy, gdy tancerze zapraszają publikę do tańca, może spróbować swoich sił. 

Artykuł i zdjęcia
Karolina Kojder

 

 

Prev