Dziękujemy za to, że byliście z nami

   Za nami okres sprawozdawczy za poprzedni rok i choć już pełną parą pracujemy, by rok 2024 był jeszcze lepszy, to dziś chcielibyśmy również Państwu przedstawić podsumowanie naszej pracy w roku ubiegłym.  

      W styczniu odbyły się zabawy choinkowe dla najmłodszych oraz koncerty kolęd zespołów ludowych, podczas których do śpiewu aktywnie włączała się publiczność. Nasi mieszkańcy wzięli udział w koncercie zespołu LUNA VOICES w Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy.

      Na luty przypadł czas ferii zimowych, a co za tym idzie zajęć dla dzieci i młodzieży. Tym razem w każdej z miejscowości odbyły się trzy rodzaje działań (w trzech różnych dniach): animacyjne, sportowe i kulinarne. Na zakończenie zimowego wypoczynku zrealizowaliśmy wycieczkę dla dzieci do Oponkowej Krainy w Szklarskiej Porębie.

ss 1.jpeg

Luty to również czas Maratonu Puzzlowego „Maupa” oraz gminnego etapu Konkursu Recytatorskiego „Pegazik” i oczywiście Walntynek, które świętowaliśmy koncertem zespołu „Winyl Band” w Mierzwinie.

ss 9.jpeg

       Z okazji Dnia Kobiet w Łaziskach odbył się pokaz i warsztaty wizażu dla Pań.

       Kwiecień rozpoczęliśmy konkursami wielkanocnymi (palm i potraw). Nowością było wydarzenie „Wietrzenie szaf przy muzyce z lat 90-tych”, które cieszyło się dużym zainteresowaniem. Miesiąc zakończyła wycieczka do jeleniogórskiego teatru oraz wydarzenie „Gra muzyczka po uliczkach” w Ocicach i Mierzwinie.
      W maju pojechaliśmy z seniorami do Zamku Książ w Wałbrzychu. Nowym działaniem był pokaz mody papierowej, przygotowany wraz z wystawą przez uczniów z pracowni plastycznej w Kruszynie. Odbyła się także kolejna edycja „Festynu Pierogowego” w Dąbrowie Bolesławieckiej. Nie zabrakło także kolejnego, tym razem VIII-go Rajdu Pieszego, podczas którego spacerowaliśmy po brzeźnickich lasach.

ss 2.jpeg


      Początek czerwca to „Dzień Dziecka” w Kruszynie, zorganizowany wspólnie ze szkołą podstawową. W czerwcu odbyły się Koncert zespołu FA Jedinstvo Split w Teatrze Starym  w Bolesławcu, Muzykowanie przy ogniu w Kruszynie i Festiwal Kultury Południa Europy - Festa Chorwacka w Bolesławicach. Miesiąc zamknęła druga z dużych imprez -  Festyn Kresowy, który odbył się w Żeliszowie.

 W lipcu odbyły się trzy turnusy kolonii wakacyjnych nad morzem, na które wyjechało 150 dzieci z Gminy Bolesławiec. W tym samym czasie w 28 miejscowościach odbywały się zajęcia animacyjne, kulinarne oraz sportowe, które kontynuowane były również w sierpniu. Stałym punktem naszych wakacyjnych działań są również wycieczki, tym razem ponad 50 uczestników udało się z nami do Karpacza oraz wrocławskiego Zoo.

ss 7.jpeg

W połowie drugiego z wakacyjnych miesięcy w Trzebieniu miało miejsce Kino Plenerowe podczas którego okoliczni mieszkańcy mieli okazję zobaczyć Oskarowy „Green Book”.

W ostatni weekend sierpnia tradycyjnie już świętowaliśmy zakończenie zbioru plonów podczas Dożynek Gminnych, których gospodarzem w 2023 roku był Kruszyn. Niekwestionowaną gwiazdą tego dnia był Czadoman oraz Daria. Na scenie zaprezentowały się również nasze gminne zespoły.

Wrzesień rozpoczęliśmy marszowym tempem organizując Piknik Militarny w Dobrej.

aa ss 3.jpeg

W Kruszynie odbył się Zjazd Aut Klasycznych i Zabytkowych. Po przerwie wakacyjnej wróciły nasze zajęcia plastyczne, muzyczne oraz ruchowe dla dzieci, młodzieży oraz seniorów. Ci ostatni mieli także niepowtarzalną okazję, by wziąć udział w koncercie Zespołu Śląsk we Wrocławskiej Hali Stulecia. Wyjątkowym wydarzeniem było spotkanie z Dariuszem Gołębiewskim autorem książki „Okolice Starych Jaroszowic wśród kopalń, młynów, lasów i gospód.” Innym podniosłym wydarzeniem był Jubileusz Śpiewaczy Ocice. Wrzesień zakończyliśmy Festynem Dyniowym w Ocicach.      

Październik w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Bolesławcu niezmiennie należy do Bajkolandii, imprezy dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Motywem przewodnim byli rdzenni Mieszkańcy Ameryki Północnej. Ponadto w tym miesiącu odbyły się uroczystości 75-lecia GZPiT Jutrzenka oraz koncert zespołu Metrum w jednej z najmniejszych miejscowości Gminy Bolesławiec - w Chościszowicach.

Listopad miał barwy biało czerwone, które dominowały w pracach uczestników konkursu plastycznego „Polska – moja ojczyzna”  i rozbrzmiewał muzyką patriotyczną, którą prezentowały: Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej oraz Zespół Leśne Nastroje podczas koncertów w Kraśniku Dolnym oraz Dobrej. To był też czas podziwiania walorów naszej małej ojczyzny, a okazją ku temu stał się Jesienny Rajd Pieszy.  Inną inicjatywą kulturalną był Festiwal  Tańca Orientalnego oraz Flamenco, który zgromadził liczną widownię w Domu Ludowym w Bożejowicach.

Miesiąc zakończyliśmy wyjazdem do Wrocławia na spektakl „Pomoc Domowa”.

Na początku grudnia odbyła się gala wręczenia nagród w Konkursie na Najpiękniejszy List Pisany Odręcznie, zaś podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Kruszynie nagrodziliśmy laureatów konkursów na najpiękniejszą ozdobę choinkową oraz na rymowankę o Św. Mikołaju.

ss 5.jpeg

ss 6.jpeg

 Podsumowując w 2023 roku Gminny Ośrodek Kultury i Sportu zorganizował 152 różne wydarzenia kulturalne. 

W 2023 r. Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z s. w Kruszynie zorganizował także 35 imprez o charakterze sportowym lub sportowo – rekreacyjnym. Siedemnaście z nich było jednocześnie Mistrzostwami Szkół Podstawowych Gminy Bolesławiec, które rozgrywano zgodnie z kalendarzem SZS Dolny Śląsk. Największymi wydarzeniem sportowo – rekreacyjnym w 2023 r był V Rajd Rowerowy w Gminie Bolesławiec, którego start i meta zlokalizowana była przed Domem Ludowym w Bożejowicach oraz. W okresie ferii zimowych w gminnych salach sportowych odbywały się zajęcia w ramach „Ferii na sportowo”. Natomiast podczas przerwy wakacyjnej prowadzono zajęcia w ramach „Wakacji na sportowo”.

ss 4.jpeg

W opisywanym okresie zatrudnieni przez GOKiS trenerzy piłki nożnej prowadzili zajęcia sportowe oraz uczestniczyli w rozgrywkach piłkarskich rundy wiosennej sezonu 2022/2023 oraz rundy jesiennej sezonu 2023/2024, prowadzonych przez Dolnośląski Związek Piłki Nożnej we Wrocławiu. W okresie od marca do czerwca oraz od lipca do listopada 2023 r. licencjonowani trenerzy piłki nożnej prowadzili zajęcia w seniorskich drużynach działających w ramach Gminnego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych: Klasy Okręgowej (Stare Jaroszowice), A Klasy (Nowa, Ocice) oraz B Klasy (Bolesławice, Brzeźnik, Dąbrowa Bolesławiecka, Kraśnik Dolny, Kruszyn, Mierzwin i Otok). Jeden trener posiadający wymagane uprawnienia prowadził zajęcia z drużynami młodzieżowymi klubu sportowego z Bolesławic. Ponadto w opisywanym okresie GOKiS zatrudniał opiekunów szatni sportowych oraz boisk piłkarskich, których zadaniem było utrzymywanie porządku i czystości na terenie obiektów sportowych wykorzystywanych przez kluby piłkarskie.

     W Gminie Bolesławiec działa siedem bibliotek: w Bożejowicach, Brzeźniku, Kraśniku Dolnym, Kruszynie, Ocicach, Trzebieniu i Żeliszowie. Z oferty bibliotek korzystają mieszkańcy ze wszystkich grup wiekowych. W każdej z bibliotek oprócz opracowywania i wypożyczania książek toczyło się życie kulturalne.
     Bibliotekarki w ciągu 2023 roku zorganizowały między innymi:
* ponad 70 lekcji bibliotecznych dla dzieci i młodzieży.
* warsztaty tematyczne: witrażu, robienia biżuterii, plastyczne, kulinarne, makramy
* warsztaty językowe dla uchodźców, literackie,
* spotkania z historią lokalną (zaproszeni goście),
* gry planszowe (turnieje i warsztaty),
* uroczyste obchody: Dnia Kobiet, Dnia Chłopaka, Dzień Matki, Dzień Dziecka, Dzień
   Pluszowego Misia, Walentynki, Andrzejki itp.,
* spotkania autorskie z pisarzami i aktorami,
* akcje społeczno – edukacyjne,
* spotkania Klubu Przyjaciół Książki i Dyskusyjnego Klubu Książki,
* animacje podczas ferii i wakacji,
* akcja „Czytanie na polanie”,
* akcja „Narodowe Czytanie”,
* konkursy czytelnicze,
* Mikołajki,
* akcja Bajkolandia,
* spotkania z ciekawymi ludźmi: policjantem, strażakiem, ratownikiem medycznym itp.,
* „ogród w skrzyni” – zajęcia ogrodnicze z dziećmi.

       Ubiegły rok to czas wielu działań kulturalnych, wydarzeń, a także pracy instruktorów.

ss 1a.jpeg

W Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu  działały przez cały rok zespoły ludowe: Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka”, Zespół Ludowy Ocice, Zespół Ludowy Żeliszów, Zespół Ludowy „Leśne Nastroje” z Dobrej oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej.
Przez 10 miesięcy w roku (z uwzględnieniem wakacyjnej przerwy) działały także wszystkie pracownie tematyczne:

Z programu „Aktywny Senior” zrealizowano:

Mamy nadzieję, że w bieżącym roku także zobaczymy się z Państwem na powyższych, a także wielu nowych działaniach kulturalnych i sportowych.

 

Prev