Za nami wspaniały koncert w Teatrze Starym

W piątek 25.05.2024 r. odbył się koncert „Bośnia dla Powiatu Bolesławieckiego”, podczas którego zaprezentowały się zespoły ANIP „Mladost”, GKUD „Pronija”, Szkoła Muzyczna „Konstantin Babić” z Prnjavora oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej.

Ponad godzinę trwał Koncert, który był pierwszym wydarzeniem, organizowanym w ramach tegorocznego Festiwalu Kultury Południa Europy – Festy Bośniackiej. W tym czasie obejrzeliśmy i wysłuchaliśmy sześć występów. Jako pierwszy na scenie zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej, który przygotował bośniackie tańce z okolic Zmijanja. Następnie przyszedł czas na GKUD „Pronija” z dwoma programami – pierwszy z nich to glamo kolo, czyli taniec bez muzyki, a drugi – zabawy z regionu šopskiego. Przyszedł także moment występu długo wyczekiwanej Gwiazdy tegorocznej Festy, czyli ANIP „Mladost”, który pokazał kulturę Banja Luki. Na scenie Teatru Starego zaprezentowała się również Szkoła Muzyczna „Konstantin Babić” z Prnjavora z utworami, stanowiącymi kompozycję pieśni ludowych. Gromkie oklaski sprawiły, że ANIP „Mladost” dał się namówić na bis.

Piątkowy koncert poprowadzili Elżbieta Tor oraz Sławomir Ratajski, którzy przed każdym występem przybliżali licznie zgromadzonej widowni historię poszczególnych zespołów. Na zakończenie głos zabralł również Wójt Gminy Bolesławiec – Andrzej Janiec. Gościem honorowym wydarzenia była Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Bośni i Hercegowiny – Jej Ekscelencja Koviljka Špirić oraz Karolina Duspara – Radca Ambasady.

Karolina Kojder

 

fot. Karolina Kojder

Prev