Taneczne spotkanie z folklorem z Bośni

Drugim z wydarzeń poprzedzających niedzielną Festę Bośniacką było Taneczne spotkanie z folklorem z Bośni, które odbyło się w piątkowy wieczór w Kruszynie.

Ci, którzy w piątek zdecydowali się przyjechać lub przyjść do Kruszyna, by spotkać się z zespołem ANIP Mladost na pewno nie mają poczucia zmarnowanego czasu. Kilkanaście minut po godz. 21.00 nasi goście postanowili pokazać nie tylko swoje umiejętności muzyczne i taneczne, ale także - otwartość i przyjacielskość. Na początku do zabawy znak dali muzycy, by chwilę później członkowie zespołu rozpoczęli wspólne tańce. Do przyłączenia się do nich nie trzeba było namawiać przede wszystkim członków Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej. Po kilkunastu minutach do koła dały się wciągnąć także osoby, które na co dzień z tańcem nie mają zbyt wiele wspólnego. 

Kapela naszych gości grała przez blisko 90 minut po czym ich miejsce zajęli muzycy z ZPiT Ziemi Bolesławieckiej, a nasi tancerze odwdzięczyli się gościom z Banja Luki pokazem polskich tańców ludowych. Już po kilku kolejnych minutach krakowiaka tańczono w międzynarodowych parach, a tancerze przemierzali nawet przestrzeń między stolikami.

Oficjalna część wydarzenia zakończyła się o północy, ale z pewnych źródeł wiemy, że najwytrwalsi bawili się do rana.

Dziś zespół ANIP Mladost oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej zaprezentują się na bolesławieckiej scenie, zlokalizowanej przy Placu Piłsudskiego.

 

Karolina Kojder

Prev