Za nami Festyn Kresowy-Turniej Wsi

     Już od kilku ładnych lat w Żeliszowie odbywa się Festyn Kresowy. W tym roku postanowiliśmy go uatrakcyjnić organizując jednocześnie Turniej Wsi. Impreza rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod obeliskiem, który został postawiony ku czci pierwszych osadników z Kresów. Zebrani goście barwnym korowodem ruszyli na płytę boiska, gdzie za moment miało się rozpocząć kresowe wydarzenie. Jako pierwszy na scenie zaistniał polonez, odtańczony wspólnie z widzami, którzy zaprezentowali się tak dobrze, jakby go tańczyli całe życie.
      Nietuzinkowa była także w tym roku konferansjerka, ponieważ współprowadzącym okazał się aktor telewizyjny i teatralny – Stanisław Górka. Jego błyskotliwe teksty i piękny głos wzbogaciły to niedzielne wydarzenie.
       Prezentacje sceniczne rozpoczął łemkowski zespół „Kyczera”, który swoimi tańcami rozgonił gęsto zbierające się chmury. Z programem słowno-muzycznym wystąpił tego dnia Stanisław Górka, czarując publiczność tak piosenkami jak i tekstami. Inną odsłonę swojego repertuaru pokazał także Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka”, który piosenkami o Lwowie wywołał aplauz publiczności. Na scenie zaśpiewali także członkowie zespołu z Żeliszowa i laureatki Konkursu Piosenki Polskiej: Antonina Krzyżanowska i Alicja Kurzydło. Oryginalnym brzmieniem zaprosił także do wspólnej zabawy na parkiecie zespół „Metro” w składzie: Urszula Juzenków, Krzysztof Buchowski, Miłosz Kosior, Kuba Sierkowski i Kacper Będkowski. Wszyscy wykonawcy otrzymali w prezencie piękne plastry drewna z wypalonym metodą pirografii napisem: Festyn Kresowy – Turniej Wsi. Autorką tych pamiątek jest Anna Haniszewska- utalentowana mieszkanka Żeliszowa, prowadząca firmę „Z drewna uszyte”.

      Powoli staje się tradycją, że na Festynie Kresowym przedstawiana jest scenka z filmu „Sami swoi”. Tym razem scenę z wesela przedstawili: Zbigniew Haniszewski, Ludwik Niedzielski, Magdalena Polańska, Remigiusz Widera, Katarzyna Bogdziewicz, Grażyna Szwajda. Dziękujemy także właścicielowi zabytkowego citroena, który przywiózł aktorów na plan oraz Bogdanowi Razikowi i innym członkom GZPiT Jutrzenka. Nad scenką czuwała Sylwia Polańska, która nie tylko wyszukała ciekawy fragment, ale także ludzi, którzy zgodzili się zagrać.

     Tego dnia w potyczkach turniejowych zmierzyły się drużyny reprezentujące: Bolesławice, Kruszyn, Kraśnik Górny, Krępnicę, Ocice, Suszki, Stare Jaroszowice oraz Żeliszów.  Mierzyli się w przeróżnych konkurencjach: biegali po skrzynkach, rzucali kostką słomy i beretem, rozwiązywali quiz wiedzy o samorządzie terytorialnym i rozpoznawali owoce i warzywa po ich smaku. Było głośno, zabawnie i potęgowało wiele emocji. Po podliczeniu punktów okazało się, ze najlepiej spisała się ekipa z Kruszyna, drugie miejsce wywalczyły sobie Suszki, zaś trzecie powędrowało do gospodarzy, czyli Żeliszowa. Wszystkie drużyny otrzymały z rąk Wójta Gminy Bolesławiec Andrzeja Jańca duże, zaimprowizowane czeki, które można było wymienić na nagrodę finansową.

      Ciekawością cieszyły się stoiska, nie tylko gastronomiczne, ale także z rękodziełem, wykonanym przez mieszkańców Żeliszowa. Na dzieci czekało wesołe miasteczko i przemiłe Alpaki z firmy „Alpaki Dzieciaki”. Podczas Festynu Kresowego można było zwiedzić „Perłę Żeliszowa”, co spotkało się z dużym zainteresowaniem.  Swoje stoisko miało także Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z Bolesławca i można było tam się napić schłodzonej wody, co tego dusznego dnia miało ogromne znaczenie. Pracownicy PWiK przywieźli także kurtynę wodną, pod którą dodatkowo można było się schłodzić. Swojskie ciasto sprzedawały podczas festynu dwa Koła Gospodyń Wiejskich: ze Starych Jaroszowic (zysk przeznaczono na kościół) oraz z Nowych Jaroszowic (zebrane środki zostaną wpłacone na Zrzutkę dla pogorzelców).

      Pragniemy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wydarzenia: Strażakom z OSP ze Starych Jaroszowic, mieszkańcom Żeliszowa na czele z Sołtys Olgą Burdyną, Firmie „Alpaki Dzieciaki”, „Z drewna Uszyte”, Mariuszowi Wolskiemu, Janowi Cołokidzi, Zbigniewowi Korczowskiemu, Urszuli Juzenków oraz Ceramice Manufaktura z Bolesławca. Organizatorem Festynu Kresowego -Turnieju Wsi był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z s. w Kruszynie oraz wieś Żeliszów.

Beata Widera

zdjęcia: Karolina Kojder

 

Prev