Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej koncertował w Bośni

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemi Bolesławieckiej” koncertował w Bośni.

W dniu 25.06.2024 r. późnym wieczorem zapakowaliśmy autobus strojami, dekoracjami i walizkami. O godz. 23 wyjechaliśmy w trasę do Banja Luki. Dojechaliśmy po południu następnego do Hostelu Room w Banja Luce i tego dnia mieliśmy czas dla siebie.

W dniu 27.06.2024 r. w południe odbyło się spotkanie kierownika zespołu oraz jednej pary (w strojach narodowych)  u Burmistrza miasta z przedstawicielem miasta Banja Luka . Wieczorem przez miasto przeszła  parada zespołów a następnie w siedzibie Zespołu ANIP  Mladost odbył się koncert inauguracyjny Festiwalu, w którym uczestniczyły zespoły dziecięce ze Słowacji, Serbii, Chorwacji, okoliczne zespoły regionalne oraz grupa dziecięca zespołu ANIP Mladost. W naszym programie przedstawiliśmy piosenkę Szyszki oraz suitę tańców lubelskich.

W następnych dniach z okazji święta kościelnego Vidovdan  już z rana koncertowaliśmy przed Cerkwią Św. Wasilija Ostroszkoga. Tu przedstawiliśmy suitę tańców krakowskich. Okazję do pogrania mieliśmy także podczas wieczoru integracyjnego. 29.06.2024 r. to dzień zwiedzania miasta Banja Luki z przewodnikiem i okolicznych atrakcji przyrodniczych oraz zawody sportowe, zabawy integracyjne w jednej ze Szkół Podstawowych w Banja Luce. Oczywiście konkurencje sprawnościowe oraz konkurs hafty zmijańskiego – wygraliśmy.  

 W dniu 30.06.2024 r. już z rana odbył się koncert dla lokalnej społeczności w ramach promocji festiwalu – tu zatańczyliśmy suitę tańców z wielkopolski. Wieczorem odbył się koncert finałowy w centrum miasta w amfiteatrze na terenie  XVI- wiecznych zabytkowych ruin Twierdzy Kastel. Tu przedstawiliśmy program „W spiskiej karczmie”. Po koncercie odbyło się spotkanie integracyjne wszystkich uczestników festiwalu. W dniu 1.06.2024 r. po zapakowaniu strojów i walizek do autokaru około godz. 12 wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Zostały nam piękne wspomnienia.

Elżbieta Tor

 

Prev