Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu

Dzisiaj jest wtorek, 25 czerwca 2019 roku

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu

Kruszyn, ul. Kasztanowa 1B
59-700 Bolesławiec

tel. 75 732 14 77

Polecamy

URODZAJ NA PIEROGI

28 maja 2018

      Za nami kolejna pierogowa uczta, która odbyła się 27 maja 2018 r. w Dąbrowie Bolesławieckiej. To właśnie tam już od kilkunastu lat organizowany jest Festyn Pierogowy. Miłośników tego przysmaku nie brakuje. Licznie przybyli festynowi goście mieli do wyboru przeróżne pierogi. A było w czym wybierać: pierogi ruskie, z serem na słono, z serem na słodko, z kapustą i grzybami, z kapustą i ziemniakami, z kaszą gryczaną, z truskawkami, jagodami, suszonymi śliwkami, z serem i miętą, z serem feta i szpinakiem, ze szpinakiem i sosami, smażone, gotowane, pieczone. Aż strach pomyśleć, że można ich było nie spróbować.

     Na Festynie Pierogowym nie mogło zabraknąć także konkursu na najsmaczniejsze pierogi ruskie. Komisja konkursowa miała ciężki wybór, wszystkie na oko prezentowały się idealnie. Farsze, jak sami mówili były wyśmienite, a o wygranej zadecydowało ciasto pierogowe. I miejsce otrzymały Panie z KGW z Otoku, II miejsce KGW z Dobrej, III miejsce powędrowało do KGW z Łazisk, IV do Pań z KGW z Krępnicy, zaś V miejsce otrzymały Koła z Tomaszowa Bolesławieckiego i Nowej. Pierwszą nagrodę ufundowała Powiatowa Rada KGW i wręczał ją Wicestarosta Tomasz Gabrysiak, a pozostałe, wręczane przez Wójta Andrzeja Dutkowskiego ufundowała Gmina Bolesławiec. Pośród tysiąca pierogów i delektowania się ich smakiem nie zabrakło pokazów artystycznych. Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej z Dąbrowy Bolesławieckiej, którzy wykazali się szeregiem talentów wokalnych i tanecznych.  Za ich przygotowanie serdecznie dziękujemy nauczycielom i Pani Dyrektor Lilli Liszcz. Po nich na scenie pojawili się mali tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca Nowogrodziec pod kierownictwem Agnieszki Orawiec. Dzieci zaprezentowały widzom polkę, krakowiaka i taneczne zabawy. Ich piękne, barwne stroje i tańce spotkały się z miłym przyjęciem publiczności. Następnie na scenie zatańczyli profesjonaliści, czyli grupa mieszana Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej. Po odtańczeniu programu „Serbii zachodniej” kierująca zespołem Elżbieta Tor zaproponowała widzom niecodzienną przygodę taneczną, jaką było zaproszenie publiczności na scenę i wspólna nauka kroków prezentowanego tańca. Świetny pomysł i przyjemny taniec zaowocował gromkimi brawami.

     Po tańcach przyszedł czas na śpiew i tym razem na scenie pokazały swoje wokalne umiejętności trzy urocze dziewczyny: Gabriela Widera, Elisa Laudani i Denise Laudani. Tego dnia nie zabrakło także krótkiego popisu gitarzystów Cezarego Byrskiego. Na koniec dla festynowych gości swój koncert dał zespół „Vitre moi”, który zaserwował mieszankę melodii z Półwyspu Bałkańskiego i polskich. Imprezę zakończyła zabawa do późnych godzin nocnych. Festyn Pierogowy to wspólna praca Komitetu Organizacyjnego wsi Dąbrowa Bolesławiecka i Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie.

[ wróć ]