Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu

Dzisiaj jest niedziela, 21 lipca 2019 roku

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu

Kruszyn, ul. Kasztanowa 1B
59-700 Bolesławiec

tel. 75 732 14 77

Polecamy

BAŁKAŃSKIE RYTMY W BOLESŁAWICACH

10 czerwca 2018

       Już po raz XIV -ty na boisku w Bolesławicach odbyła się sztandarowa impreza Gminy Bolesławiec - czyli Bałkańska Festa. W tym roku odbyła się10 czerwca i tak jak w poprzednich latach zgromadziła wielu spragnionych tej miłej dla ucha muzyki. Wielkim zainteresowaniem cieszył się skansen, w którym odbywały się pokazy kowalstwa i stolarstwa. Chętni mogli samodzielnie spróbować zrobić gwizdek lub popróbować swoich sił w robieniu drewnianego stołka. To właśnie w tym miejscu oprócz starodawnej chaty stał także piec chlebowy, w którym wypiekał się chleb. Nie zabrakło także samodzielnie wykonywanego masła i kaszy kukurydzianej na słodko i słono - zwanej w Bośni purą. Całości obrazu dopełniały wozy drabiniaste, rozstawione obok sceny i skansenu. Odbyły się także z powodzeniem warsztaty robienia pity bałkańskiej prowadzone w sobotę przez KGW z Bolesławic, a w niedzielę przez KGW Bożejowice-Rakowice oraz Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych z Lipian.
Na Bałkańską Festę mieli okazję oglądac także goście, którzy z rąk Wójta Gminy Andrzeja Dutkowskiego i Sołtysa wsi Andrzeja Kosiora otrzymali miniaturowe wersje wozów drabiniastych. Tego dnia Bolesławice gościły: Ambasadora Republiki Serbii Nikola Zurovac, Konsula Honorowego Republiki Serbii Ranko Tomovića, Biskupa z Banja Luki Franjo Komaricę, Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, Starostę Powiatu Bolesławieckiego Karola Stasika, Prezydenta Miasta Bolesławiec Piotra Romana, Władze Gminy i jeszcze wielu znamienitych gości.
Bałkańską Festę rozpoczął wspólny taniec publiczności i dzieci z ZPiT Ziemi Bolesławieckiej. Instruktorka Elżbieta Tor w prosty sposób wytłumaczyła i zaprezentowała kroki tańca i ku ździwieniu tych, którzy tańczyli po raz pierwszy wyszło zawodowo. Po tym krótkim pokazie na scenę z próbką swoich umiejętności wyszli członkowie zespołu RKUD "Pelagić". Mimo rozbudzonych apetytów na następne ich występy trzeba było nieco poczekać. Tego dnia zaprezentowały się także znane i lubiane nie tylko w Gminie Bolesławiec zespoły: Chór Reemgrantów z Bośni, ich potomków i przyjaciół, Zespół Śpiewaczy "Ocice", GZPiT "Jutrzenka", ZPiT Ziemi Bolesławieckiej, "Nasza Biesiada", Kapela Herbutów oraz zespół "Vitre Moi". Każdy z nich otrzymał gromkie brawa, oczywiście zasłużone. Także każdy z zespołów otrzymał na pamiątkę miniaturowy wóz drabiniasty i gorące podziękowania za swój występ.  
Nie było by Bałkańskiej Festy w takim kształcie, gdyby nie dwójka kreatywnych ludzi czyli Elżbiety Tor oraz Sławomira Ratajskiego, których pomysły i znajomość historii reemigrantów pozwoliła na realizację udanej imprezy. ogromne podziękowania naelżą się także Sołtysowi wsi Andrzejowi Kosiorowi oraz mieszkańcom Bolesławiec, których cięzka praca została doceniona także przez Wójta Gminy Bolesławiec. Impreza została dofinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego poprzez projekt napisany przez Starostwo Bolesławiec w ramach Dolnośląskiej Stolicy Kultury.
Po prezentacjach scenicznych mieszkańcy mieli okazję potańczyć na zabawie i tym razem ze sceny można było usłyszeń nie tylko bałkańskie rytmy.  Organizatorami imprezy byli: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie oraz Komitet Organizacyjny wsi Bolesławice.

[ wróć ]