Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu

Dzisiaj jest poniedziałek, 17 czerwca 2019 roku

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu

Kruszyn, ul. Kasztanowa 1B
59-700 Bolesławiec

tel. 75 732 14 77

Polecamy

FILM O SŁOWACKIM W ŻELISZOWIE

30 czerwca 2018

„ Krzemieniec dał światu Słowackiego, a Słowacki dał światu Krzemieniec” … tak zwykło się mówić w rodzinnym mieście Juliusza Słowackiego na dzisiejszej Ukrainie.
   Bogaty dorobek poety doceniło wiele osób w tym także Wiktor Pidgórski, mieszkaniec Krzemieńca. Pan Wiktor przyjechał na zaproszenie Gminy Bolesławiec jako jeden z członków zespołu „Veles”, który to uczestniczy w tegorocznym Festynie Kresowo - Kapuścianym w Żeliszowie. Oprócz muzykowania realizuje także projekty filmowe i już 20 lat temu wpadł na pomysł zrobienia materiału o Juliuszu Słowackim.
    Napisany przez niego scenariusz został przetłumaczony na język polski przez rodowitą mieszkankę pięknego miasta Krzemieńca i tak powstał „Krzemieniec – miasto Króla Ducha”. Film został zrealizowany na zlecenie polskiego Ministerstwa Kultury i Sztuki.
    30 czerwca 2018 roku w Domu Ludowym w Żeliszowie odbyło się spotkanie autorskie z Wiktorem Pidgórskim oraz projekcja jego filmu. Wielka to rzadkość móc spotkać twórcę filmu i usłyszeć jak doszło do tego, że powstał i taką właśnie możliwość mieli tego dnia mieszkańcy Żeliszowa. Sam film zrealizowany wielką starannością, przepełniony wzruszającą muzyką i bardzo ciekawy – spotkał się z dużym zainteresowaniem publiczności i po jego zakończeniu nagrodzony brawami. Po filmie padło jeszcze wiele pytań – między innymi: czy Ukraińcy uważają Słowackiego za Polaka? Pan Wiktor odpowiedział, że bez najmniejszej wątpliwości – Słowacki cały czas uważany jest za polskiego mieszkańca Krzemieńca. Na zakończenie gość honorowy otrzymał z rąk Pani Danuty Kędzierskiej, która przygotowała całą oprawę spotkania, pamiątkową ceramikę bolesławiecką. Dziękujemy serdecznie mieszkankom Żeliszowa za przygotowanie pysznego poczęstunku. Organizatorem wydarzenia był Gminny ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie.

[ wróć ]