Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu

Dzisiaj jest poniedziałek, 17 czerwca 2019 roku

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu

Kruszyn, ul. Kasztanowa 1B
59-700 Bolesławiec

tel. 75 732 14 77

Polecamy

KRESOWY ŻELISZÓW

2 lipca 2018

  Tereny Gminy Bolesławiec zasiedlono po drugiej wojnie światowej nie tylko reemigrantami z Bośni, ale także przesiedleńcami z Kresów. To właśnie w celu ich upamiętnienia już trzeci raz z rzędu organizowany jest w Festyn Kresowo – Kapuściany.
  1 lipca 2018 roku odbyła się niecodzienną uroczystość. Obchody rozpoczęto Mszą Świętą w miejscowym kościele, następnie odbyło się złożenie kwiatów pod obeliskiem, który w 2013 roku został postawiony ku pamięci przesiedleńców, a po złożeniu kwiatów spod obelisku ruszył barwny korowód w kierunku placu festynowego. Po przywitaniu licznie zebranych festynowych gości Z-ca Wójta Gminy Roman Jaworski wręczył pamiątkowe talerze, list od Marszałka Województwa Dolnośląskiego – Cezarego Przybylskiego odczytała w jego imieniu Agnieszka Marchewka – Dyrektor Departamentu Marszałka, a Dominik Kłosowski – Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego przekazał życzenia w imieniu Wicemarszałka Tadeusza Samborskiego. 
   Imprezę rozpoczął pokaz kawaleryjski w wykonaniu VI Pułku Ułanów Kaniowskich. Zaprezentowano cięcie łóz i główek kapusty szablą w galopie oraz zbieranie obręczy. Tymczasem na scenie z krótką próbką swoich umiejętności pokazali się goście z Ukrainy: Oksana Daszewska, Wiktor Pidgórski i Zespół „Veles” z Krzemieńca.
   Tego dnia nie mogło zabraknąć także poloneza prowadzonego przez pary ZPiT Ziemi Bolesławieckiej, a odtańczony przy udziale publiczności. Pokaz lwowskiej mowy tzw. „bałakania” zaprezentował Czesław Gęsior, a jego zabawne teksty wywołały salwy śmiechu wśród publiczności.
    Już po raz trzeci Żeliszów gości także zespół „Fudżijamki” z Proboszczowa, który dorobił się w naszej gminie już grona wiernych fanów. W przerwie między artystycznymi występami odbył się pokaz szatkowania i ubijania kapusty, w którym brał udział Przewodniczący Rady Gminy Bolesławiec Bogdan Uziej oraz Sołtys Wsi Żeliszów Olgą Burdyną. Kapustę poszatkowano i ubito nogami, co bardzo rozbawiło zgromadzoną publiczność.
    Z niecodziennym repertuarem wystąpiła kapela GZPiT Jutrzenka, która pokusiła się tym razem o inny niż zawsze repertuar i to z bardzo dobrym skutkiem. Oprócz śpiewu nie zabrakło także tańców polskich zaprezentowanych przez (jak zawsze dobrze przygotowany) ZPiT Ziemi Bolesławieckiej. Wśród zespołów z Gminy Bolesławiec zaśpiewały tego dnia także „Żeliszowianie” z Żeliszowa oraz „Leśne Nastroje” z Dobrej. Publiczność miała okazję sprawdzić się także w umiejętnościach robienia masła oraz zawijania gołąbków.
Po kulinarnych pokazach wystąpił rewelacyjny zespół „Fajna Ferajna” z Wiechlic, który swoim śpiewem i grą wywołał wielkie brawa publiczności i nie obyło się bez bisów. Rozstrzygnięto także konkurs na najsmaczniejszą potrawę z kapusty i dwa równorzędne pierwsze miejsca otrzymały: KGW z Krępnicy i KGW z Bożejowic – Rakowic. Na zakończenie części artystycznej z dłuższym występem wystąpili ukraińscy muzycy: Oksana Daszewska, Wiktor Pidgórski i zespół „Veles”. Ostatnim punktem programu była zabawa taneczna przy zespole „Crystal”.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Festynu Kresowo- Kapuścianego w Żeliszowie.
Impreza została dofinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego poprzez projekt napisany przez Starostwo Bolesławiec w ramach Dolnośląskiej Stolicy Kultury.
Organizatorami przedsięwzięcia byli: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie oraz Komitet Organizacyjny wsi Żeliszów.

 

[ wróć ]