Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu

Dzisiaj jest sobota, 14 grudnia 2019 roku

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu

Kruszyn, ul. Kasztanowa 1B
59-700 Bolesławiec

tel. 75 732 14 77

Polecamy

ZA NAMI "ŚWIAT PRL-u"

26 października 2019

      W piątkowy wieczór 25 października 2019 roku miało miejsce niecodzienne wydarzenie, nazwane „Świat PRL-u”. Impreza, mająca w swoim zamyśle pokazać kawałek historii, pokazała także PRL-owskie absurdy , ale także obudziła wspomnienia.  Całość rozpoczęły niespotykane już dzisiaj za często na polskich drogach samochody tzw. Klasyki. Panowie, prezentujący swoje auta: poloneza, opla, dużego fiata, skodę i syrenkę przedstawili widzom techniczne szczegóły.
      Następna część wydarzenia odbyła się już w sali konferencyjnej, gdzie można było oglądnąć wystawę, podzieloną na trzy segmenty: biuro, kuchnia oraz salon. W przeciwieństwie do muzeum, tutaj można było dotykać eksponatów i wiele osób skwapliwie z tej możliwości korzystało. Niektóre przedmioty obudziły wspomnienia i nostalgię, nie obyło się także bez wzruszeń. Młode pokolenie oglądało wystawę z wielkim zaciekawieniem, co chwilę pytając się: - a co to jest? Do czego to służyło ?  Ciekawostką były także wyeksponowane stare banknoty, kartki żywnościowe, bony itp. To wszystko pokazywało, że mimo miłych wspomnień, związanych głównie z młodością – były to bardzo ciężkie czasy. Po obejrzeniu wystawy, której towarzyszyła wyświetlana kronika filmowa rozpoczęły się pokazy artystyczne. Tutaj w niecodziennej roli wystąpili członkowie GZPiT Jutrzenka, którzy zaśpiewali piękne piosenki z tamtych lat. W niektórych, do wspólnych śpiewu dołączyła się publiczność.
      Po muzycznych doznaniach przyszedł czas na pokaz mody z PRL-u i tutaj swoimi talentami wykazały się uczennice Krystyny Greli, które na co dzień tworzą w pracowni plastycznej w Kruszynie. Ich wspaniałe kreacje były nagradzane gromkimi brawami. Po nich na scenie zaśpiewali i zagrali podopieczni Agnieszki Orawiec z pracowni muzycznej w Kruszynie. Na zakończenie wszyscy widzowie zostali zaproszeni do zainscenizowanego bufetu, gdzie królowały „groźne” bufetowe: Mariola Łyszczarz i Agnieszka Faltyn. Po odstaniu w kolejce, rodem z PRL-u – można było się delektować przysmakami, z czego wszyscy chętnie skorzystali. 
      Organizatorem wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie. Impreza nie doszłaby do skutku, gdyby nie pomoc wielu osób, które wypożyczyły eksponaty, ugotowały pyszności do bufetu i pomogły w organizacji imprezy. Dlatego składamy gorące podziękowania: GZPiT Jutrzenka, grupom plastycznym z Kruszyna, właścicielom „klasyków”, sklepom z odzieżą, które wypożyczyły stroje do pokazu mody, Agnieszce Faltyn i Marioli Łyszczarz, które w rolach bufetowych wykazały się zdolnościami aktorskimi oraz osobom, które wypożyczyły eksponaty: Sławomirowi Bachmatiukowi, Grażynie Wężyk, Oldze Kocur, Marcinowi Sarkowicz, Danucie Radzińskiej, Jadwidze i Markowi Nawrockim, Tomaszowi Kubuś, Wiesławie Mikołajczuk, Agnieszce Orawiec, Jerzemu Ozaist, Władysławowi Juszkiewicz, Robertowi Oscenda, Tadeuszowi Grabowskiemu, Małgorzacie Zoryło, Krzysztofowi Mosiądz, Bogdanowi Razik, Danucie Kędzierskiej, Jolancie i Zygmuntowi Kułaga, Urszuli Wieczystej, Grazynie Łuckiej, Sebastianowi Zielnoce, Małgorzacie i Stanisławowi Milewiczom, Grażynie Łuckiej oraz Stanisławowi Graguła.

[ wróć ]