Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu

Dzisiaj jest poniedziałek, 20 stycznia 2020 roku

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu

Kruszyn, ul. Kasztanowa 1B
59-700 Bolesławiec

tel. 75 732 14 77

Polecamy

ANDRZEJKI - CZAS MAGICZNY

26 listopada 2019

       Dziś nikt już nie chowa karteczek z imionami pod poduszkę, nie wróży z wody, zachowania zwierząt, roślin itp. Andrzejki w obecnych czasach traktowane są z przymrużeniem oka, jako pretekst do dobrej zabawy. Tak też było 24 listopada w Krępnicy. Do Domu Ludowego licznie przybyli rodzice lub dziadkowie ze swoimi pięknie przebranymi pociechami licząc na miło i aktywnie spędzony czas i mam nadzieję, że się nie zawiedli.
      Spotkanie Wróżka (lub jak niektórzy mówią – czarownica) Grażyna rozpoczęła od krótkiej informacji o tradycji andrzejek, która była wstępem do zabaw i czarów. A potem zaczęło się …Różnorodne wróżby przeplatane były tańcami i zabawami ruchowymi. Wróżono z serc imię swojego przyszłego męża lub żony. Łódki pływające w misce miały potwierdzić spotkanie z przyjacielem. Wyciągając przedmiot z wielkiego worka można było dowiedzieć się kim będę. Kolorowe kartki ostrzegały przed zagrożeniami. Wróżono z kostek do gry, tarczy do przylepnych piłeczek i kręgli – co nas czeka w najbliższym i dalszym czasie.
     Ostatnią wróżbą było losowanie kolorowych balonów, które określały cechy charakteru każdego z uczestników i stały się rekwizytem do ostatniej zabawy tego wieczoru.  W trakcie tej imprezy nie tylko tańczono i wróżono. W trakcie krótkich przerw można było utracone kalorie uzupełnić konsumując przepyszne ciasta, napoje, a nawet świeżo smażonymi frytkami. Na koniec każdy z uczestników otrzymał jeszcze paczuszkę ze słodyczami. Wszystkie te pyszności oraz salę przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich, sołtys i Rada sołecka., a zabawy wraz z oprawą muzyczną pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu.

                                                                                              Grażyna Wężyk

[ wróć ]