Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu

Dzisiaj jest niedziela, 21 lipca 2019 roku

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu

Kruszyn, ul. Kasztanowa 1B
59-700 Bolesławiec

tel. 75 732 14 77

Polecamy

CZAR PIEROGÓW W DĄBROWIE

31 maja 2011

     Gdyby przeprowadzono w Polsce ankietę na temat ulubionej potrawy, bez wątpienia byłyby nią pierogi. Ta niewyszukana potrawa towarzyszy przeciętnemu Polakowi od dziecka. Cóż takiego niesamowitego jest w kawałku ciasta z nadzieniem? To już zadanie dla badaczy.  
   
29 maja 2011 roku na boisku sportowym w Dąbrowie odbył się VIII Festyn Pierogowy.  Miłośnicy pierogów pojawili się na długo przed rozpoczęciem imprezy w oczekiwaniu na degustację królujących tego dnia pierogów. A było ich na festynie mnóstwo i  to przeróżnych rodzajów m.in.:  ruskie, z kaszą, z kapustą i grzybami, z pokrzywą, z mięsem, szpinakiem, z truskawkami itd. Imprezę rozpoczął występ uczniów Szkoły Podstawowej w Dąbrowie. Urocze dzieciaki pięknie śpiewały i tańczyły, bawiąc przy tym licznie zgromadzoną publiczność.  W międzyczasie ogłoszono konkurs na najsmaczniejsze pierogi, do którego zgłosiło się sześć Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu bolesławieckiego.  Po długich lecz smacznych obradach wyłoniono zwycięzców: I miejsce otrzymało KGW Kliczków - Osiecznica, II – Koło z Bolesławic, zaś III miejsce Koło z Żeliszowa. Nagrodę specjalną otrzymały Panie z KGW z Dabrowy. Poza podium znalazły się Koła z: Bożejowic -Rakowic, Kruszyna i Lipian. Atrakcjami scenicznymi byli tego dnia również wokaliści i zespoły: Magdalena Opała i Jakub Kulpa, Martyna Janiec i Patryk Woźny, zespół wokalny z Kraśnika Górnego oraz Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka” oraz Agnieszka Miszkiewicz. Prezentowane piosenki były tak zróżnicowane, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie. 

     Nie zabrakło także „pierogowych” konkursów. Jednym z nich był konkurs lepienia pierogów dla panów. Panowie poradzili sobie nadzwyczaj prędko, być może dlatego, że motywacją było oryginalny farsz (piwny).  Dzieci biegały dookoła pachołków przebrane za „pierogi”. Było ciężko, bo fantazyjne stroje krępowały ruchy, ale wszyscy dali radę ukończyć bieg.

     Tego dnia wiele działo się także na stoiskach. Oprócz pierogów i innych przysmaków prym wiodła loteria fantowa , której głównymi nagrodami były: kosiarka ufundowana przez firmę TERMA KORK oraz rower górski, którego sponsorem był Włodzimierz  Halczak - właściciel restauracji DĄBRÓWKA.  Imprezę zakończyła zabawa taneczna do późnych godzin nocnych. Ogromne podziękowania należą się głównym organizatorom:  Paniom z Koła Gospodyń z Dąbrowy, Radzie Parafialnej (w szczególności Panu Janowi Pukowi), Pani Dyrektor i nauczycielom Szkoły Podstawowej w Dąbrowie. Trudu współorganizacji podjął się także Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, który pragnie podziękować wszystkim mieszkańcom Dąbrowy, pomagającym przy całym festynie Pierogowym.

[ wróć ]