Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu

Dzisiaj jest wtorek, 22 października 2019 roku

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu

Kruszyn, ul. Kasztanowa 1B
59-700 Bolesławiec

tel. 75 732 14 77

Polecamy

NIEDZIELA W BAŁKAŃSKICH KLIMATACH

15 czerwca 2011

   Powiat bolesławiecki znany jest z wielu rzeczy, między innymi z tego, że tutaj właśnie osiedlili się po II wojnie światowej repatrianci z terenów byłej Jugosławii. Właśnie oni i ich rodziny są w posiadaniu niesamowitej mieszanki kulturowej: ciekawych pieśni, obyczajów i tańców serbskich, chorwackich i bośniackich. Bałkańska Festa w Bolesławicach to impreza, która wypracowała sobie przez mijające dziewięć lat rzesze swoich miłośników. 12 czerwca 2011 roku na boisku sportowym w Bolesławicach spotkały się zespoły muzyczne, mające w swoim repertuarze piosenki bałkańskie. Festę rozpoczął występ „Bolesławieckiej Triady Kabaretowej”.  Ich piękne, wesołe piosenki spotkały się z uznaniem widowni.

   Nie rozpieszczała naszych wykonawców tego dnia pogoda.  Co jakiś czas z nieba siąpił deszcz, który nie zniechęcił jednak liczną widownię.  Następnie na scenie zabrzmiał Zespół Śpiewaczy z Ocic, który jako jeden z nielicznych miał instrument (podobny do kontrabasu), przywieziony wraz z repatriantami z Bośni. Instrument zwany pieszczotliwie „Maryną” towarzyszy zespołowi od początków jego istnienia. Uśmiechy na twarzach i klaszczące do rytmu dłonie można było zaobserwować podczas występu następnych wykonawców: Zespołu Zagajnik - Wykroty. Nie mogło zabraknąć także ich piosenki „Aj caj…”, która nieodłącznie kojarzy się z tym zespołem. W przerwie między występami odbywały się rozmowy z repatriantami. Opowiadali o swoich wspomnieniach, o spełnionych lub nie spełnionych oczekiwaniach dotyczących powrotu do ojczyzny.  Niezwykle ciekawym gościem był Franciszek Kwaśniak – autor m.in. publikacji „Dzieje Polaków w Bośni”. Zaproszony na scenę  odpowiadał na pytania zadawane przez Krzysztofa Mosiądza - pracownika Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu, notabene autora  pracy magisterskiej pt. „Osadnictwo Powiatu Bolesławieckiego w latach 1945 - 1949”. Tymczasem ze sceny przywitał gości Bałkańskiej Festy niesamowicie rytmiczny i melodyjny zespół „Nasza Biesiada” z Osiecznicy. Panowie, ubrani w eleganckie czarne koszule zaprezentowali wesołe pieśni chorwackie. W przerwie muzycznych zmagań publiczność świetnie bawiła się przy konkursie łapania kogutów. W tym roku koguciki były wyjątkowo niemrawe i szybko dały się złapać.

 Po konkursie na scenie zaprezentowała się znana i lubiana „Kapela Herbutów”, zbierając zasłużone brawa.  Bolesławicka publiczność miała okazję zobaczyć i posłuchać także Gminnego Zespołu Pieśni i Tańca „Jutrzenka”,  który jest najbardziej znanym zespołem w naszym regionie kultywującym pieśni bałkańskie. Ucztą dla oczu był także występ Zespołu Pieśni i Tańca „Bolesławiec” – kapeli z oryginalnie brzmiącym głosem Agnieszki Orawiec, cudownymi strojami i tancerzami, którzy pokazali wysoki poziom swoich umiejętności. Przy festynowych namiotach można było nie tylko słuchać muzyki i delektować się pysznym jedzeniem ale także obejrzeć wystawę starych fotografii i dokumentów zat. „Powrót do korzeni”.

Gwiazdą zaproszoną na zwieńczenie Bałkańskiej Festy w Bolesławicach był zespół muzyki greckiej MYTHOS. Zespół porwał widownię do tańca, czego przykład dał wokalista, schodząc ze sceny do publiczności i tańcząc „Zorbę”. Imprezę zakończyła zabawa taneczna do późnych godzin nocnych. Organizatorami Festy byli: Rada Sołecka, Rada Parafialna i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie. Organizatorzy pragną gorąco podziękować sponsorom m.in. firmom:  „Widok” - Ewie i Bernardowi Ostańskim, „Marpol” – Renacie i Markowi Szajwajom, „Ogrody Jagielscy” – Marcinowi i Mariuszowi Jagielskim, „Mirko” – Lucynie i Mirosławowi Seneszyn, „Jawa” – Wacławie i Jackowi Oszczęda oraz Danucie Kowalczyk, Ryszardowi Wilkowi, Lechowi Stępień, Janowi Cołokidziemu, Jadwidze i Janowi Derezińskim, Wiesławowi i Wiesławie Matejczek.    

[ wróć ]