Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu

Dzisiaj jest piątek, 23 sierpnia 2019 roku

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu

Kruszyn, ul. Kasztanowa 1B
59-700 Bolesławiec

tel. 75 732 14 77

Polecamy

KARATE, TANIEC I ŚPIEW

28 czerwca 2011

    W ostatnią niedzielę czerwca 2011 roku w Kruszynie odbył się Festyn Świętojański. W wyjątkowo przyrodniczej scenerii, w otoczeniu drzew zgromadzeni goście w kruszyńskim parku mogli się poczuć jak w lesie. Imprezę rozpoczął sołtys Henryk Ostrowski wraz z radnym Wojciechem Weselakiem. Panowie po przywitaniu festynowych widzów przedstawili krótki rys historyczny imprezy. Dowiedzieliśmy się z niego, że Festyn Świętojański jest najbardziej wiekowym festynem w gminie. Na scenie jako pierwsze zaprezentowały się wokalnie dziewczyny (w mocno okrojonym przez wakacje składzie) z zespołu z Kraszowic pod kierunkiem Bronisława Góreckiego. Po nich na scenie „czarowała” widzów piękną kołysanką Eliza Laudani z Kruszyna.  Po niej kilka przebojowych piosenek zaśpiewali Magdalena Opała i Jakub Kulpa (osobno i w duecie), także kruszynianie. Niezwykle chętne do konkursów sprawnościowych były obecne na festynie dzieci. I tak niektóre z nich mogły stoczyć walkę na piankowe miecze, odpinać klamerki na czas oraz biec slalomem między pachołkami. Inną propozycję sceniczną był występ zespołu wokalno -instrumentalnego z Żeliszowa. Ich ostrzejsze niż poprzedników, rockowe brzmienie znalazło swoich zwolenników i otrzymało gromkie brawa.

Niezwykle ciekawym był na Festynie Świętojańskim pokaz Walk Obronno Taktycznych w wykonaniu grupy dzieci z Tomaszowa Bolesławieckiego pod czujnym okiem instruktora Dariusza Panuszewskiego. Po pokazie dzieci, instruktor wykonał prezentacje figur z mieczem oraz coś, co wywołało najwięcej emocji. Na paletach ustawiono bloczki budowlane, które następnie zostały podpalone. Po chwili oczekiwania Dariusz Panuszewski  jednym ruchem przełamał płonące płyty i otrzymał ogromne brawa. Widzowie nie mieli jednak możliwości wyciszyć emocji, bo oto na scenie ukazały się tancerki z grupy „Tierra Flamenca” Elżbiety Eisenblätter. Taniec brzucha, flamenco oraz tribal zaprezentowały te niezwykle barwne panie. Ostatnim punktem programu był występ Joëla Beuchera (wspieranego przez żonę Lidię), francuza mieszkającego od kilku lat w Kruszynie. Joël zaprezentował festynowym gościom muzyczną „wycieczkę”  po różnych krajach Europy. Jego występ był bardzo ciekawy i zakończył się aplauzem publiczności.

  Dodatkową atrakcją była „leśna galeria”, czyli prace dzieci i młodzieży, wykonane wcześniej w pracowni plastycznej pod okiem Krystyny Greli. Organizatorami festynu był sołtys Henryk Ostrowski, Rada Sołecka, radny Wojciech Weselak, Klub Sportowy z Kruszyna oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie. Organizatorzy dziękują także za okazaną pomoc Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich, które czynnie włączyły się w część gastronomiczną imprezy oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby Festyn Świętojański się odbył. Duże podziękowania należą się także bezinteresownym pomocnikom akustyka: Łukaszowi Ludwikowskiemu oraz Mateuszowi i Bartkowi Makówce. Festyn zakończył się zabawą taneczną, która trwała do późnych godzin nocnych.

[ wróć ]