Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu

Dzisiaj jest środa, 18 września 2019 roku

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu

Kruszyn, ul. Kasztanowa 1B
59-700 Bolesławiec

tel. 75 732 14 77

Polecamy

PIEROGOWE ŚWIĘTO W DĄBROWIE

3 czerwca 2008

 Tegoroczna, piąta już edycja „Festynu Pierogowego” odbyła się na boisku w Dąbrowie Bolesławieckiej w niedzielne popołudnie, 25 maja. Podobnie jak w ubiegłych latach amatorów mącznych przysmaków nie brakowało. Stoiska z domowymi pierogami czynne były już na dwie godziny przed imprezą. Można by rzec, że pierogi to ulubiona potrawa powiatu bolesławieckiego, ponieważ w kolejce po przeróżne ich odmiany stało naprawdę wiele osób. I choć pierogów było więcej niż w ubiegłym roku, stali bywalcy zdążyli się już nauczyć, że aby je dostać trzeba przyjechać wcześniej.

W odróżnieniu do ubiegłego roku tym razem pierogowej imprezie towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda. Oprócz pierogów, które oczywiście były główną atrakcją można było także usłyszeć i zobaczyć między innymi dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowie, które śpiewały, tańczyły i recytowały. Aplauzem otrzymał także „wywiad z Dodą”, w którą to wcieliła się jedna z uczennic. Po występie dzieci wręczono nagrody za najsmaczniejsze pierogi ruskie, bo to właśnie one są najczęściej spotykanym u nas gatunkiem. Zwyciężczyniami okazały się Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Dąbrowy, II miejsce „pojechało” wraz Kołem Gospodyń Wiejskich do Jurkowa, zaś III do Bożejowic. Dla amatorów pierogów przygotowano ich przeróżne rodzaje: z mięsem i kapustą, ze szpinakiem i mięsem, z soczewicą czy pieczone drożdżowe pierogi z warzywami i jajkiem, pierogi gotowane w rosole oraz tajemnicze, intensywnie czerwone i żółte pierogi.

Oprócz konkursów dla siłaczy odbył się także konkurs jedzenia ogromnych pierogów rabarbarem w wersji bez cukru. Uczestnicy konkursu mieli więc trudne zadanie ale po krótkich „zmaganiach” wyłoniono zwycięzcę. Na scenie prezentowali się przed licznie zebraną publicznością: Zespół Śpiewaczy z Żeliszowa, Alicja Kołacz z Dąbrowy oraz grupa bokserów z bolesławieckiego klubu MUAY THAI  oraz zespół „Diament”.

[ wróć ]