Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu

Dzisiaj jest niedziela, 17 listopada 2019 roku

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu

Kruszyn, ul. Kasztanowa 1B
59-700 Bolesławiec

tel. 75 732 14 77

Polecamy

MATEMATYCZNIE I SPORTOWO

16 marca 2012

           Aż osiem drużyn ze szkół podstawowych gminy Bolesławiec stanęło w szranki 15 marca 2012 roku w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Kraśniku Dolnym. To właśnie tam odbył się kolejny Turniej Matematyczno – Sprawnościowy.

            W ostatnich latach turniej przeszedł ewolucję, a nawet rewolucję, ponieważ znacznie zmieniły się jego zasady. Przed laty zawodnicy uczestniczący w konkurencjach sprawnościowych rozwiązywali jednocześnie zadania, które były umieszczone na końcu toru. Po nowelizacji wyodrębniono osobną grupę matematyczną, składającą się z dwóch osób i rozwiązującą działania przy stolikach.

            Obecnie reprezentacja danej szkoły składa się z dwóch „matematyków” i czterech osób biorących udział w konkurencjach sprawnościowych. Za najlepszy czas dana szkoła otrzymywała 8 punktów i tyleż samo grupa matematyczna za poprawnie rozwiązane działanie.            

            W tym roku nad poprawnym przebiegiem turnieju czuwała komisja konkursowa w składzie: Grażyna Łucka, Maria Strojek i Andrzej Szwedo, która nie miała łatwej pracy. Poprawności wykonywanych zadań pilnowali i skrzętnie mierzyli czas sędziowie torowi: Leszek Krawczewski, Jarosław Gawron, Mariusz Markowicz i Krzysztof Mosiądz.            

            Uczestnicy turnieju z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie konkurencji. Na pierwszy ogień poszły grupy matematyczne. Okazało się, ze 3 minuty przeznaczone na działanie to stanowczo za dużo. Dzieci już po 1 minucie odkładały długopisy i kartki, sugerując zakończenie liczenia. Niestety niektórym drużynom ten pośpiech nie wyszedł na dobre, bo w rozwiązaniach pojawiały się błędy. Po nich ruszyły głośne i radosne grupy sprawnościowe. Slalomy między pachołkami przeplatały się z rzutami plastikowymi krążkami, przechodzeniem przez szarfy i pod poprzeczką. Dzieci reagowały żywiołowo i dawały z siebie wszystko. Kibicowały sobie wzajemnie i zachowywały się koleżeńsko i sportowo.

            Po wszystkich konkurencjach sprawnościowych i matematycznych, komisja przeliczyła czasy i punkty. Okazało się, że będzie potrzebna dogrywka pomiędzy drużynami z Kraśnika Dolnego i Trzebienia. Po dogrywce okazało się, że najlepszą grupą w turnieju jest Szkoła Podstawowa z Trzebienia (Emilia Turaczyk, Małgorzata Miszko, Julian Trochanowski, Wiktor Wydmuch, Mateusz Juźwicki i Kacper Deka). Drugie miejsce przypadło drużynie z Kraśnika Dolnego (Katarzyna Piecyk, Patrycja Baszczyj, Arkadiusz Machacz, Patryk Turchan, Alicja Woś i Gabriel Mierzwa).  Trzecie miejsce wywalczyli uczniowie Szkoły Podstawowej z Żeliszowa (Marcelina Czuchraj, Szymon Pietras, Kacper Tur, Michał Ambroży, Bartłomiej Smusz i Stanisław Lasak).

            Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody rzeczowe, dyplomy i puchary, zaś pozostali dyplomy i słodkie upominki. Gorące podziękowania należą się Szkole Podstawowej w Kraśniku Dolnym za życzliwość i udostępnienie sali gimnastycznej. Organizatorem turnieju był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie.

[ wróć ]