Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu

Dzisiaj jest piątek, 22 listopada 2019 roku

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu

Kruszyn, ul. Kasztanowa 1B
59-700 Bolesławiec

tel. 75 732 14 77

Polecamy

WIELKANOC SMACZNA I KOLOROWA

26 marca 2012

         Wielkanoc – święto wielkiej radości ze Zmartwychwstania Pańskiego zawsze poprzedzają konkursy i pokazy o tej tematyce. Aż dwie takie imprezy miały finał 24 marca 2012 roku na sali gimnastycznej I LO w Bolesławcu: Konkurs na Najpiękniejsze Kompozycje Wielkanocne organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie oraz Konkurs na Regionalne Potrawy Wielkanocne współorganizowany wspólnie przez: Starostwo Powiatowe, Powiatową Radę Kół Gospodyń Wiejskich oraz ponownie Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Gospodarzem były ubiegłoroczne zwyciężczynie: panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Lipianach i ze swych obowiązków wywiązały się wzorowo. Smaczne potrawy wielkanocne oceniano już jedenasty rok z rzędu, a przez te wszystkie lata konkurs przechodził wiele zmian, tak osobowych jak i regulaminowych.      

         Co roku liczba Kół Gospodyń Wiejskich się zwiększa, co wymusza na organizatorach poszukiwania coraz większej sali. W tym roku była to sala bolesławieckiego „ogólniaka”. Na centralnie ustawionych stołach pysznie prezentowały się potrawy wielkanocne, drażniły zmysł węchu i nawet Ci, którzy przyszli na imprezę najedzeni, od razu zrobili się głodni.  Imprezę rozpoczęły władze Powiatowej Rady KGW w osobach Przewodniczącej – Olgi Burdyny i sekretarza – Grażyny Łuckiej. Po przywitaniu gości, komisja konkursowa w składzie: Renata Czerwińska, Halina Kurmańska i Leopold Habiniak ruszyli do pracy. Każde z kół miało za zadanie zaprezentować dwie swoje wielkanocne potrawy. Podczas oceny komisji scenę przejęły zespoły ludowe. To właśnie w ich wykonaniu usłyszeliśmy nie tylko pieśni postne, ale także wesołe i radosne. Przed licznie zebraną publicznością zaprezentowały się zespoły z: Żeliszowa, Gromadki, Tomaszowa Bolesławieckiego i Osłej. Po nich na scenę zaproszono laureatów konkursu na najpiękniejsze kompozycje wielkanocne.      

         Nagrody dla zwycięzców wręczał wójt gminy Bolesławiec - Andrzej Dutkowski i dyrektor GOKiS Bolesławiec – Janusz Cieśla. W kategorii dzieci i młodzieży nagrody otrzymali: - I miejsce: Klub 4H z Łazisk, II miejsce: Gabriela Suduł z Łazisk i wyróżnienie: Klub 4 H z Żeliszowa. W kategorii dorosłych: I miejsce – Stanisława Witwicka z Kraśnika Dolnego oraz Krystyna Dąbrowska z Otoku, II miejsce – Danuta Wiśniewska z Łazisk, Barbara Spraska z Nowej Wsi, Grażyna Łucka z Łazisk, III miejsce: Halina Mazurczak ze Starych Jaroszowic. Poza tym komisja przyznała wyróżnienia: Katarzyna Zadwórna z Osiecznicy, Irena Szoka z Kruszyna, Wanda Surowiecka z Łazisk, Danuta Ziober i Krystyna Klisiewicz – obie z Kraśnika Dolnego. Piękne kompozycje cieszyły oczy i budziły podziw oglądających, będąc jednocześnie dekoracją imprezy.       W końcu obrady swoje zakończyła komisja oceniająca potrawy wielkanocne. Na scenę poproszono władze gmin i powiatu: starostę bolesławieckiego Cezarego Przybylskiego, burmistrza Nowogrodźca – Roberta Relicha, zastępcę Przewodniczącego Rady Miasta Bolesławiec – Janinę Piestrak - Babijczuk oraz wójta gminy Bolesławiec Andrzeja Dutkowskiego. I nagrodę wręczono paniom z KGW z Łazisk, II miejsce przypadło paniom z KGW z Zebrzydowej, zaś III powędrowało do Gromadki. Przyznano także wyróżnienia specjalne dla koła z Gromadki za wystrój i prezentację, dla koła z Kierżna za dekorację kwiatową, dla Pań z Trzebienia za dekorację z pierników oraz dla koła z Zebrzydowej za prezentację stoiska w kształcie kosza. Nagrodę specjalną – wyjazd do Europarlamentu w Brukseli ufundowała europosłanka, Lidia Geringer de Oedenberg. W jej imieniu dla Pani Janiny Tomasik z Kliczkowa nagrodę wręczał Paweł Zieliński, asystent biura pani poseł. Imprezę odwiedziło wiele znamienitych gości, m.in. burmistrzowie powiatów partnerskich z Niemiec, którzy zadeklarowali udział w części konkursowej w następnym roku. Wszystkim autorom potraw pogratulowano kunsztu kulinarnego i ogromu pracy włożonego w przygotowanie potraw.     

         Konkurs na Regionalne Potrawy Wielkanocne otrzymał patronat Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

[ wróć ]