Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu

Dzisiaj jest środa, 18 września 2019 roku

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu

Kruszyn, ul. Kasztanowa 1B
59-700 Bolesławiec

tel. 75 732 14 77

Polecamy

III BAŁKAŃSKA FESTA W BOLESŁAWICACH

3 czerwca 2008

W upalną niedzielę 1 czerwca gmina wiejska Bolesławiec zgromadziła wielu sympatyków pieśni bałkańskich jak i dobrej zabawy w miejscowości Bolesławice. Ten dzień należał nie tylko do dzieci z racji ich święta, ale był także bałkańskim świętem dla repatriantów, ich rodzin, a w końcu także i sympatyków wszystkiego, co bałkańskie.

W powiecie bolesławieckim od kilku lat odbywają się imprezy upamiętniające powrót dużej grupy repatriantów na tereny odzyskane. Kultywowane są zwyczaje, obrzędy, zwyczaje kulinarne i wreszcie pieśni przywiezione z odległych stron. Dlatego tak miasto, jak i okoliczne gminy organizują imprezy o tej tematyce. Na III już Bałkańską Festę przyjechało 10 zespołów muzycznych. Zespół Śpiewaczy z Ocic, „Ale Babki” z Różańca, „Nasza biesiada” z Osiecznicy, „Milikowianki”, „Nad Kwisą” z Osiecznicy, zespół „Zagajnik-Wykroty”, „Kapela Herbutów”, zespół „EGO” z Bolesławca, Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka”. Gwiazda wieczoru był zespół BALCAN FOLC ACOUSTIC, popularyzujący bułgarski folklor, a także tradycje ludowe i muzykę Macedonii, Rumunii, Serbii, Chorwacji oraz Grecji. Do Bolesławic przyjechali z dużą grupą bułgarskich przyjaciół, którzy osiedlili się w Polsce i w  Niemczech. Bułgarzy przywieźli ze sobą tradycyjne przetwory, które każdy miał okazję za darmo degustować.

Festa Bałkańska to przegląd muzyki bałkańskiej, podczas którego mieliśmy okazję usłyszeć przeróżne piosenki znane także na co dzień wielu Polakom. Przykładem może być „Marijanna” zagrana i zaśpiewana cztery razy, a wszystkie jej wersje różniły się od siebie diametralnie. Po występie Balcan Folc Acoustic odbyła się zabawa taneczna, do której przygrywał zespół ATU. Organizatorami III Bałkańskiej Festy byli: Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich, Klub Sportowy wsi Bolesławice oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu.

[ wróć ]