Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu

Dzisiaj jest piątek, 15 listopada 2019 roku

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu

Kruszyn, ul. Kasztanowa 1B
59-700 Bolesławiec

tel. 75 732 14 77

Polecamy

BOLESŁAWIEC – BERNSDORF PO RAZ PIERWSZY

8 maja 2012

        Intensyfikowanie współpracy transgranicznej w dziedzinie sportu i kultury, wzmacnianie bezpośrednich kontaktów pomiędzy mieszkańcami strefy przygranicznej, współpraca pomiędzy lokalnymi samorządami – to tylko niektóre cele, jakie były zamierzone podczas realizacji projektu „Bolesławiec – Bernsdorf – trzy płaszczyzny partnerstwa”.  Składowymi projektu były trzy różne wydarzenia, odbywające się równolegle: turniej piłki siatkowej, konferencja i wystawa zdjęć i materiałów dotyczących gmin partnerskich.             

        W spotkaniu wzięli udział partnerzy projektu: miasto Bernsdorf i Gmina Bolesławiec, a także zaproszeni goście z gminy „imienniczki” z województwa łódzkiego (powiat wieruszowski).   

        Imprezę zaszczyciło wielu znamienitych gości. W skład 30 osobowej delegacji Bernsdorf weszli: przedstawiciel burmistrza Bernd Krause, Grupa Gimnastyczna Kobiet, Stowarzyszenie Myśliwych oraz młodzi mieszańcy miasta. Gminę Bolesławiec z woj. łódzkiego reprezentowali: Wójt – Leszek Dominas, Wice Przewodniczący Rady Gminy – Artur Dulski, sekretarz – Agata Maślanka, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury – Grzegorz Nawrocki oraz dyrektorzy gminnych szkół: Piotr Zawada i Karol Grela.  Licznie prezentowała się delegacja władz gospodarzy w osobach: Przewodniczącego Rady Gminy – Jana Durdy, Wójta – Andrzeja Dutkowskiego, Wice Wójta – Romana Jaworskiego, Przewodniczącego Komisji Kultury, Oświaty, Sportu i Spraw Społecznych – Bogusława Uzieja, członka powyższej komisji - Leszka Bernego oraz Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu – Janusza Cieśli.           

        Pierwszą odsłoną realizowanego projektu był turniej piłki siatkowej rozgrywany na sali sportowej SP w Kruszynie. Oprócz zespołów partnerów projektu i gości z województwa łódzkiego wystąpiła reprezentacja miasta Bolesławiec.            

        O zwycięstwo drużyny walczyły między sobą w bezpośrednich pojedynkach w miłej sportowej atmosferze. Oprócz wyniku liczyła się również dobra zabawa, na której brak nie można było narzekać. Po rozegraniu sześciu pojedynków pierwsze miejsce wywalczyła grająca bardzo efektownie drużyna gospodarzy.  Nasza drużyna, wygrywając wszystkie spotkania okazała się niezbyt gościnna. Druga lokata przypadła zespołowi z Bolesławca, a trzecie zawodnikom z łódzkiej gminy Bolesławiec. Czwarte i ostatnie miejsce zajęła drużyna z Bernsdorf. Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwał tercet sędziowski: Tomasz Medyński, Piotr Panek oraz Jan Dudek. Oprawę artystyczną podczas zmagań siatkarskich uświetniły występy dziecięcej grupy tanecznej pod kierownictwem Agnieszki Michalczuk, która zagrzewała walczące zespoły do boju. W między czasie na boisku sportowym można było zobaczyć pokazy modeli latających i jeżdżących.            

        Składową projektu była konferencja dotycząca wydarzeń kulturalnych i sportowych w zaproszonych gminach. Na początku gości przywitał wójt gminy Bolesławiec Andrzej Dutkowski i tytułem wstępu opowiedział o specyfice Gminy Bolesławiec, jej dorobku oraz ostatnich inwestycjach. Po nim zabrał głos Bogusław Uziej, który rozpoczął prelekcję, opowiadając o zapotrzebowaniach kulturalnych i sportowych mieszkańców gminy Bolesławiec. W ten oto sposób uczestnicy konferencji usłyszeli między innymi o ankiecie monitorującej potrzeby mieszkańców, o ilości Domów Ludowych i zajęciach, jakie się w nich odbywają.  Następnym punktem programu była prezentacja multimedialna, w której pokazano najważniejsze imprezy kulturalne i sportowe w Gminie Bolesławiec.            

        Po krótkiej przerwie swoją prezentację rozpoczął przedstawiciel burmistrza Bernd Krause. W krótkich słowach opowiedział (w specyficznym dla nas nazewnictwie) o związku gmin, w którym Bernsdorf jest miejscowością wiodącą. Zgromadzeni na sali usłyszeli przede wszystkich o inicjatywach oddolnych mieszkańców, dużej liczbie ciekawych w swojej formie grup i stowarzyszeń lokalnych. Prelegent opowiedział o kosztach utrzymania obiektów, jakie muszą ponieść gminy w związku z ich użytkowaniem. Nie zabrakło także prezentacji zdjęć z imprez kulturalnych i wydarzeń sportowych. Innowacją dla polskiej widowni była gra w piłkę nożną na rowerach. W międzyczasie Pana Krause na mównicy zastąpił przedstawiciel Stowarzyszenia Strzeleckiego z Bernsdorf, który wręczył Wójtowi Gminy Bolesławiec – Andrzejowi Dutkowskiemu pamiątkowy proporzec.           

        Po niemieckich gościach przyszedł czas na prezentację Gminy Bolesławiec z woj. łódzkiego. O zaletach i problemach rodzimych miejscowości opowiedział Wójt – Leszek Dominas. Okazało się, że ta malutka gmina (10 miejscowości) ma wiele zalet turystyczno – przyrodniczych. Mieszka w niej ponad 4000 ludzi, a największym problemem mieszkańców jest brak miejsc pracy. Wyjątkowo barwnie o walorach gminy referował Piotr Zawada – Dyrektor Zespołu Szkół w Żdżarach. Podczas prezentacji multimedialnej zachwalał aktywnych w gminie strażaków, orkiestrę dętą, zespoły oraz inwestycje gminne.            

        Całość spotkania podsumowali rozpoczynający konferencję Wójt – Andrzej Dutkowski oraz Bogusław Uziej, którzy podziękowali zebranym za barwne prezentacje i podkreślili potrzebę inicjatyw oddolnych.            

        Po zakończeniu spotkania wszyscy zaproszeni goście udali się do sali sportowej na uroczyste zakończenie turnieju siatkarskiego. Przedstawiciele partnerów projektu na czele z Wójtem Andrzejem Dutkowskim, wręczyli wszystkim zespołom nagrody oraz pamiątkowe puchary i dyplomy. Po zakończeniu ceremonii uczestnicy turnieju stanęli do pamiątkowego zdjęcia.   

        Projekt „Bolesławiec – Bernsdorf” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa przy wsparciu Euroregionu Nysa. 


WYNIKI TURNIEJU: 

Gm. Bolesławiec łódz. – Bernsdorf 2:0 (25:9, 25:20)

Bolesławiec – Gm. Bolesławiec doln. 0:2 (20:25, 21:25)

Bernsdorf – Gm. Bolesławiec doln. 0:2 (7:25, 8:25)

Gm. Bolesławiec łódz. – Bolesławiec 0:2 (18:25, 10:25)

Bolesławiec – Bernsdorf 2:0 (25:6, 25:8)

Gm. Bolesławiec doln. – Gm. Bolesławiec łódz. 2:0 (25:7, 25:13)

[ wróć ]