Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu

Dzisiaj jest piątek, 22 listopada 2019 roku

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu

Kruszyn, ul. Kasztanowa 1B
59-700 Bolesławiec

tel. 75 732 14 77

Polecamy

ZAGŁĘBIE PIEROGOWE W DĄBROWIE

29 maja 2012

        W ostatnią niedzielę maja 2012 roku na boisku sportowym w Dąbrowie odbył się Festyn Pierogowy. Tradycją jest fakt, iż na długo przed jego rozpoczęciem można rozkoszować się smakiem pierogów. To właśnie w tej miejscowości panie z Kół Gospodyń Wiejskich swoimi pracowitymi rękoma ulepiły tysiące pierogów o różnorakich smakach. Czegóż tam nie było, cuda o różnych kształtach i nadzieniach m.in. z: serem, serem i ziemniakami, kapustą i grzybami, mięsem, kaszą gryczana, szpinakiem, pokrzywą, truskawkami, soczewicą, pierogi a`la Euro 2012 i jeszcze wiele innych. Kolejki do stoisk z tymi przysmakami świadczyły o jakości potraw, a także o tym, jak te pierogi uwielbiamy.

        Do konkursu na najsmaczniejsze pierogi ruskie stanęło dziewięć  Kół Gospodyń Wiejskich w terenu powiatu bolesławieckiego. Komisja w składzie: Halina Kurmańska – sekretarz Powiatowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich oraz Ryszard Miziniak – zawodowy kucharz po degustacji potraw postanowili przyznać: I miejsce (za bezkonkurencyjne ciasto pierogowe) dla KGW z Żeliszowa, równorzędne II miejsce dla: KGW Bolesławice, KGW Kraśnik Dolny oraz KGW Kruszyn. III miejsce przyznano Kołu Gospodyń Wiejskich w Osiecznicy. Pozostałe koła z Lipian, Bożejowic - Rakowic, Tomaszowa Bolesławieckiego i Dobrej otrzymały wyróżnienia. Fundatorem pierwszej nagrody było Starostwo Powiatowe w Bolesławcu, zaś pozostałych Gmina Bolesławiec.

        Tymczasem scenę rozgrzewały piosenki i tańce dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowie, a ich występy były oklaskiwane nie tylko przez rodziców. Po nich na scenie zaprezentowali się członkowie Zespołu Folklorystycznego z Ocic, którzy już od długiego czasu prezentują się z rozbudowaną kapelą. Instruktorem zespołu jest Edward Braszko.

        Kolorowo i wesoło zrobiło się podczas występu grup tanecznych z Żeliszowa i Kraszowic, którymi kieruje Agnieszka Michalczuk. Dzieci, mimo iż tańczą od niedawna, zdążyły już zdobyć „szlify” na kilku gminnych imprezach. Występy przeplatane konkursami dla dzieci i dorosłych cieszyły się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Skoczne, ludowe piosenki przedstawił na scenie Zespół Śpiewaczy z Żeliszowa, którego instruktorem jest Franciszek Uściński.

        Pozostając w ludowych klimatach lecz dla odmiany z tańcami zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Ziemi Bolesławieckiej” pod kierownictwem Elżbiety Tor. Tańczyli, skakali, tupali tak skutecznie, że drżała cała scena. Zespół występujący gościnnie na festynach gminnych jest niewątpliwie oczekiwany przez dużą część publiczności. Piękną piosenką „Tolerancja” dał się zapamiętać Jakub Kulpa z Kruszyna, często występujący na scenach GOKiS-u.

        Hitem imprezy dla młodej części widowni był występ grupy „2 Beats Story”. Amadeusz Skokun i Dawid Wołoch – zaprezentowali bardzo oryginalną muzykę, zwaną beatboxem (jest to forma rytmicznego tworzenia dźwięków za pomocą narządów mowy). Chłopcy, posiłkując się harmonijkami dali niezwykle interesujący pokaz i otrzymali za to gromkie brawa. Festyn zakończyła zabawa do późnych godzin nocnych.

        Organizatorzy dziękują bardzo serdecznie wszystkim, którzy pomogli przy organizacji festynu: osobowo, rzeczowo czy nawet finansowo. Festyn przygotowali wspólnie: Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrowie, Rada Parafialna, Rada Sołecka, Szkoła Podstawowa oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu.

[ wróć ]