Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu

Dzisiaj jest niedziela, 21 lipca 2019 roku

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu

Kruszyn, ul. Kasztanowa 1B
59-700 Bolesławiec

tel. 75 732 14 77

Polecamy

KONKUR RECYTATORSKI PEGAZIK

20 lutego 2009

 

  Recytacja sama w sobie jest dziś dosyć popularna dla dzieci i młodzieży. Jest ona nie tylko ćwiczeniem pamięci, lecz wzbogaca także język i styl recytującego przez przyswojenie sobie pewnych związków frazeologicznych, uczy poprawnej wymowy i kształci smak estetyczny. Nauka recytacji nie może ograniczać się tylko do sprawdzenia, czy pamięciowo tekst został opanowany przez ucznia bezbłędnie. Chodzi o to, by wygłoszenie utworu było jak najbardziej estetyczne. Z tego powodu musi być poprzedzone szeregiem ćwiczeń.

Okazją do sprawdzenia wyćwiczonych umiejętności był gminny etap Konkursu Recytatorskiego „Pegazik”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Uczestnicy wykonywali jeden utwór – wiersz lub fragment prozy. Prezentowanie utwory były wybrane z poza kanonu lektur i podręczników szkolnych. Eliminacje konkursu są wieloetapowe: szkolne, miejskie/gminne, powiatowe, wojewódzkie. Do konkursu przystąpili zwycięzcy eliminacji szkolnych SP z: Bożejowic, Brzeźnika, Dąbrowy, Kraśnika Dolnego, Kruszyna, Ocic, Trzebienia i Żeliszowa. Kryteriami oceny były: interpretacja utworów, dobór repertuaru (wartość artystyczna utworów oraz ich dobór do możliwości wykonawczych uczestnika), kultura słowa i ogólny wyraz artystyczny.

Komisja w składzie: Helena Szymula i Maria Sobolska, po przesłuchaniu 30-tu wykonawców postanowiła przyznać nagrody i wyróżnienia. Miejsce I zdobyła Jessica Mierzwa ze Szkoły Podstawowej z Brzeźnika, II miejsce otrzymali wspólnie : Karolina Tobiasz i Wojciech Turek ze Szkoły Podstawowej z Żeliszowa. Wyróżnieni to: Tomasz Witwicki (SP Kraśnik Dolny), Klaudia Dzedzej i Gabriel Skuła (SP Kruszyn),  Joanna Nawrocka i Angelika Kaleta (SP Ocice), Adrianna Świątkowska (SP Żeliszów), Martyna Krasnowska i Martyna Nawara (SP Trzebień). Zdobywcy I i II miejsca będą reprezentować naszą gminę na powiatowym etapie w Bolesławcu. Laureaci oprócz pamiątkowych dyplomów otrzymali nagrody książkowe (słowniki), a pozostali uczestnicy  poezje. Mamy ogromną nadzieję, że mówienie wierszy sprawiło wszystkim dzieciom ogromną radość, a laureatom życzymy powodzenia na następnym etapie konkursu „Pegazik”.

[ wróć ]